Figyelem szülők, bármikor elrabolhatják a gyereked, talán már meg is tették és hamarosan hívnak!
Döbbenetes dologra figyelmeztettek a hatóságok! Fontos, hogy minél többen tudjanak róla!
Az üzleti és otthoni biztonságtechnikai szoftvermegoldások nemzetközi szállítójának közleménye szerint a telefonos átverések során egyre inkább a mesterséges intelligenciára támaszkodnak a csalók, és módszerük elég meggyőző ahhoz, hogy a legközelebbi családtagokat is fizetésre kényszerítsék.
A szakértők úgy vélik, hogy a ChatGPT és más mesterséges intelligencia-eszközök segítségével a virtuális emberrablások elterjedhetnek, ami lehetővé teszi a csalók számára az ideális áldozatok könnyebb megtalálását.
A hirdetők és a marketingesek évek óta viselkedéselemző technikákat alkalmaznak annak érdekében, hogy a megfelelő üzeneteket a megfelelő időben juttassák el a célközönséghez.
A generatív mesterséges intelligencia (GenAI) segíthet a csalóknak abban, hogy megtalálják azokat az embereket, akik valószínűleg hajlandóak fizetni, ha virtuális emberrablás áldozataivá válnak.
Az AI révén a csalók könnyebben és nagyobb léptékben tudják végrehajtani tevékenységeiket, akár tömegesen is, minimális erőfeszítés mellett.
Az ESET elemzése szerint a hangklónozási technológia már képes hitelesnek tűnő megtévesztésre, és a kiberbűnözők körében egyre nő az érdeklődés a hangklónozó szolgáltatások (VcaaS, Voice Cloning-as-a-Service) iránt.
Ha ezek elterjednek, akkor minden támadó számára lehetővé válik az ilyen jellegű csalások végrehajtása, különösen a GenAI-eszközökkel együtt használva.
A virtuális emberrablások több szakaszból állnak: először a csalók keresik a potenciális áldozatokat, majd azonosítják az “emberrablás” célpontját, például az adott személy gyermekét a közösségi médiában vagy más nyilvánosan elérhető információk alapján.
Ezután kitalálnak egy hihető és megrázó szituációt, és felmérik, mikor lenne a legalkalmasabb időpont a hívásra, például amikor valaki nyaral és távol van otthonától, rokonától.
A csalók egy könnyen hozzáférhető szoftverrel hangfelvételt készítenek, amely segít abban, hogy meggyőzzék az áldozatot arról, hogy elrabolták a rokont.
Vagy akár a saját gyermeked hangját hallhatod a vonal túlsó végén, digitális leklónozva.
Ez pedig valljuk be, minden szülő rémálma!
Ebben az esetben is az első és legfontosabb szabály, hogy senki ne osszon meg túl sok személyes információt a közösségi médiában.
Kerüljék a lakcímek és a telefonszámok közzétételét, ne publikáljanak fényképeket vagy videó- és hangfelvételeket a családtagjaikról, és semmiképp ne osszanak meg részleteket a hozzátartozók aktuális utazásairól.