Napkitörések veszélyére figyelmeztet a NASA: Tényleg jön a világvége 24 órán belül?
A NASA figyelmeztetést adott ki a következő 24 órában várható napkitörésekről, melyek közül néhány globális kommunikációs zavarokat okozhat.
Az amerikai űrkutatási hivatal szakemberei egy úgynevezett „hideg kitörést” észleltek, melynek hőmérséklete körülbelül 20 000 Celsius fok.
Ez a jelenség potenciálisan áramkimaradásokat idézhet elő világszerte. A NASA megfigyelései alapján az Országos Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) kedden figyelmeztetést adott ki.
„A fokozott naptevékenység zavarokat okozhat a rádiós rendszerekben, beleértve a légi kommunikációt és a műholdas műveleteket, emellett az elektromos hálózatokban is ingadozások léphetnek fel”
– áll a NOAA közleményében.
A napkitörések intenzitását négy kategóriába sorolják, melyek közül az X osztály a legerősebb, ezt követi az M, a C, majd a leggyengébb B osztály. A NOAA előrejelzése szerint „60% az esélye további M osztályú napkitöréseknek a következő 24 órában, és 15% a valószínűsége X osztályú kitöréseknek, amelyek világszerte áramkimaradásokat okozhatnak”.
Egy 2023-as tanulmány szerint a „hideg kitörések” – melyek hőmérséklete körülbelül negyede a „meleg kitörésekének” – olyan magas szintű sugárzást bocsátanak ki, amely felelős a rádiókommunikáció zavarásáért.
Hasonló naptevékenység volt megfigyelhető vasárnap is, amikor legalább hat M osztályú kitörés okozott áramkimaradásokat a nyugati féltekén és Ázsiában.
24 órán belül világvége? Elmarad…
Természetesen egy napkitörés vagy napvihar önmagában még nem okoz világméret katasztrófát.
Ugyanakkor felvetődhet valóban az a kérdés, hogy mekkora hatással lenne egy nagy kitörés.
Végső soron egy brutális erejű kitörés akár tartósan megrongálhatná a világ teljes elektromos struktúráját is.
Ez nem jelentene “instant” világvégét, de a civilizációnkat akár néhány hétre-hónapra visszaküldhetné a kőkorszakban a bolygó egyes régióiban
-véli számos tudós.