A Harvard orvosi tanulmánya szerint a gyerekek hatalmas vírusveszélynek minősülnek
Az eddigi legátfogóbb vizsgálat elképesztő eredménnyel zárult. Erről jobb ha mindenki tud idehaza is, és különösen a szülők, nagyszülők, a gyerekekkel együtt élők!
Nem árt tudni, hogy potenciálisan talán a legnagyobb veszélyforrások a gyerekek lehetnek.
Mivel ők gyakorlatilag akár teljesen tünetmentesen is szuperterjesztők lehetnek.
Nem véletlen az, hogy olyan országokban indult rohamos terjedésnek a vírus az első hullámban, ahol túl későn zárták be az iskolákat, vagy ahol nagy családokban élnek az emberek, szülők, gyerekek és nagyszülők együtt.
A vizsgálatok során rendkívül magas SARS-CoV-2 szintet találtak a gyermekek légútjában.
Egy 192 fős, 0–22 éves gyermekekből álló vizsgálatban 49 gyermek volt SARS-CoV-2 pozitív, további 18 gyermeknek COVID-19-hez kapcsolódó betegsége volt.
A Harvard Egyetemhez csatolt Massachusetts-i Általános Kórház (MGH) és az Általános Gyermekkórház (MGHfC) szerint a fertőzött gyermekek szignifikánsan magasabb vírusszinttel rendelkeznek a légútjaikban, mint a COVID kezelésre kórházba került felnőttek.
Meglepett a magas vírusszint, amelyet a gyermekeknél különösen a fertőzés első két napjában tapasztaltunk
-mondta Lael Yonker az MGH cisztás fibrózis központ igazgatója és a tanulmány vezető szerzője.
Nem vártam, hogy a vírusterhelés ilyen magas lesz. A kórházi ápolásban részesült felnőtt betegeknek a vírusterhelése lényegesen alacsonyabb, mint egy „egészséges gyermeknek”, akinek magas a SARS-CoV-2 vírusterhelése.
Az átvihetőség vagy a fertőzés kockázata nagyobb, ha magas a vírusterhelés (a vírusterhelés lényegében azt jelenti, hogy mekkora mennyiségű vírus található egy ember szervezetében. A gyermekek egységnyi vérében pedig sokkal magasabb a vírus mennyisége, mint a felnőttekében – a tanulmány szerint.)
Ha a gyermekeknek a COVID-19-re jellemző tünetei vannak, mint például láz, orrfolyás és köhögés, gyakran átfedésben vannak a gyakori gyermekkori betegségekkel, beleértve az influenzát és a megfázást.
Ez azonban megtévesztheti a COVID-19 pontos diagnózisát, a SARS-CoV-2 koronavírusból származó betegséget
-mondja Yonker.
A vírusterhelés mellett a kutatók megvizsgálták a vírusreceptor és az antitestválasz kifejeződését egészséges gyermekeknél, akut SARS-CoV-2 fertőzésben szenvedő gyermekeknél és kisebb számú multiszisztémás gyulladásos szindrómában (MIS-C) szenvedő gyerekeknél.
… ezeknek a kórházi ápolású betegeknek a vírusterhelése szignifikánsan alacsonyabb, mint egy tünetmentes gyermeknek, akinek magas SARS-CoV-2 vírusterhelése van
-állítja Lael Yonker, a tanulmány vezető szerzője.
Az MGHfC Pediatric COVID-19 Biorepository orr- és torokmintáiból származó eredmények és vérminták befolyásolhatják az iskolák, napközik és más nagy sűrűségű helyek ismételt megnyitását, valamint szoros együttműködést irányoznak elő a tanárokkal és más közalkalmazottakkal.
A gyerekek nem immunisak ettől a fertőzéstől, és tüneteik nem korrelálnak az expozícióval és a fertőzéssel
-közölte Alessio Fasano, az MGH nyálkahártya immunológiai és biológiai kutatóközpontjának igazgatója és a kézirat vezető szerzője.
A COVID-19 világjárvány idején főként tünetekkel küzdő személyeket vizsgáltunk, így téves következtetésre jutottunk amiatt, hogy a fertőzött emberek túlnyomó többsége felnőtt lenne.
Eredményeink azonban azt mutatják, hogy a gyerekek egyáltalán nem védettek a vírus ellen. Nem szabad engedményeket tennünk a gyermekeknek tehát, ha ők a vírus lehetséges terjesztői.”
A kutatók megjegyzik, hogy bár a COVID-19-es gyermekek kevésbé valószínű, hogy annyira súlyos állapotba kerüljenek, mint a felnőttek (hiszen általában tünetmentes hordozók vagy kevés tünettel rendelkeznek), azonban mivel iskolába járnak, terjeszthetik a fertőzést, és otthonukba is elviszik a vírust.
Ez különös aggodalomra ad okot bizonyos társadalmi-gazdasági csoportok családjai számára, amelyeket a világjárvány súlyosabban érintett, valamint a többgenerációs családoknak, amelyek ugyanabban a háztartásban sebezhető idős felnőttekkel élnek.
Az MGHfC tanulmányban az akut SARS-CoV-2 fertőzésben szenvedő gyermekek 51% -a alacsony jövedelmű közösségekből származott, míg 2% -a magas jövedelmű közösségekből származott.
A tanulmány egy másik áttörésnek számító megállapításában a kutatók vitatják a jelenlegi hipotézist, miszerint a gyermekek alacsonyabb számú immunreceptorral rendelkeznek, és ez kevésbé teszi valószínűvé, hogy fertőzzenek, vagy súlyosra forduljon az állapotuk.
A csoport adatai azt mutatják, hogy bár a fiatalabb gyermekekben valóban alacsonyabb a vírus receptorok száma, mint az idősebb gyermekekben és felnőttekben, ez nem áll összefüggésben a csökkent vírusterheléssel.
A szerzők szerint ez a megállapítás arra utal, hogy a gyermekek magas vírusterhelést hordozhatnak, vagyis fertőzőbbek, függetlenül attól, hogy hajlamosak-e a COVID-19 fertőzés kialakulására vagy sem.
A kutatók immunreakciókat is vizsgáltak a MIS-C-ben, egy több szervű, szisztémás fertőzésben, amely a fertőzés után néhány héttel a COVID-19-es gyermekeknél alakulhat ki – írja a 888.hu
A MIS-C-ben észlelt gyorsított immunválasz komplikációi súlyos szívproblémákat, sokkot és akut szívelégtelenséget tartalmazhatnak.
Ez egy súlyos szövődmény a COVID-19 fertőzésre adott immunválasz következtében, és ezeknek a betegeknek a száma növekszik
-mondja Fasano, aki a Harvard Medical School (HMS) gyermekgyógyász professzora.
És mint ezekben a nagyon súlyos szisztémás szövődményekben szenvedő felnőtteknél, úgy tűnik, hogy a szív a legfőbb szerv, amelyet a COVID-19 utáni immunválasz irányít
-tette hozzá Fasano. A kutatók szerint a COVID-19 betegek MIS-C és a fertőzés utáni immunválaszok megértése kritikus fontosságú a kezelési és megelőzési stratégiák következő lépéseinek kidolgozásához.
A MIS-C immunrendszeri diszfunkciójára vonatkozó korai megfigyelések miatt óvatosságra van szükség az oltási stratégiák kidolgozásakor – jegyzi meg Yonker. A gyermekorvosok egyetértenek abban, hogy a legkritikusabb kérdés az, hogy az iskolák milyen lépéseket hajtanak végre a gyerekek, a tanárok és a személyzet biztonságának megőrzése érdekében.
A tanulmányban szereplő ajánlásaik a MGHfC, a MGH, a HMS, Massachusetts Institute of Technology, Brigham and Women’s Hospital a Harvard T.H. Chan School of Public Health harminc társszerzőjével készültek.
A kutatók hangsúlyozzák a fertőzésellenes intézkedéseket, ideértve a társadalmi távolságtartást, a speciális maszkhasználatot (ha megvalósítható), a hatékony kézmosási protokollokat és a távoli/személyes tanulás kombinációját.
Úgy ítélték meg, hogy a hallgatók rutinszerű és folyamatos szűrése, az eredmények időben történő jelentése mellett, a biztonságos iskolába visszatérési politika nélkülözhetetlen részét képezik.
Ez a tanulmány elengedhetetlenül fontos tényeket szolgáltat a politikai döntéshozók számára a lehető legjobb döntések meghozatala érdekében az iskolákban, napközi otthonokban és más intézményekben, amelyek gyermekekkel foglalkoznak
-mondja Fasano.
Ha az iskolák a szükséges óvintézkedések nélkül teljes mértékben újraindulnak, akkor valószínű, hogy a gyermekek nagyobb szerepet játszanak majd a világjárványban
-zárják a szerzők.