A zsíros magyar étrend okozhatja a rákot? Megdöbbentő tanulmány látott napvilágot
Vége a zsíros étrendnek? Ez magyarázhatja, hogy a “hagyományos magyar étrendünk” miatt vagyunk első helyen a rákos megbetegedésekben Európában?
A Beckman Intézet kutatói kimutatták, hogy közvetlen kapcsolat van a magas zsírtartalmú étrend és a szervezetben megnövekedett nitrogén-monoxid-szint között, ami gyulladás kialakulásához és a rákos betegségek előrehaladásának megnövekedett kockázatához vezethet
– írja az EurekAlerten megjelent sajtóközlemény.
Szakértők régóta feltételezik, hogy az étkezési szokások megelőzhetik, és egyaránt súlyosbíthatják is a rákot.
Amerikai kutatók most bebizonyították, hogy közvetlen kapcsolat áll fenn az étrendben lévő zsír mennyisége és a nitrogén-monoxid – egy természetben előforduló jelzőmolekula – mennyisége között, amely
a szervezet krónikus gyulladásával és a rákos állapot romlásával függhet össze.
„Próbáljuk megérteni, hogy a tumor mikrokörnyezetének apró változásai hogyan befolyásolják a betegség progresszióját molekuláris szinten.
A rák egy nagyon bonyolult állapot” – nyilatkozta Anuj Yadav tudományos főmunkatárs, a tanulmány társszerzője. A rák ugyanis nemcsak néhány daganatsejtről, hanem a daganat teljes mikrokörnyezetéről is szól, amely közvetlenül támogatja a rákos sejteket.
„A gyulladás jelentős szerepet játszhat ebben a környezetben. Bizonyos gyulladásos válaszok a magasan feldolgozott élelmiszerek fogyasztásából adódnak, amelyek magas kalória- és zsírtartalmúak.
Meg akartuk érteni az élelmiszerek, a gyulladás és a daganatok közötti összefüggéseket molekuláris szinten” – mondta.
A magas zsírtartalmú étrend és a nitrogén-monoxid szint közötti összefüggés molekuláris szintű bizonyításához egy nagyon érzékeny, mélyszöveti képalkotásra alkalmas molekuláris szonda kifejlesztésére volt szükség.
Az ACS Central Science szakfolyóiratban megjelent tanulmányhoz a kutatók a szondával egy étrendi vizsgálatot végeztek egereken, összehasonlítva a magas zsírtartalmú étrenden élő (a kalória 60%-a zsírból származik), emlőrákos egerek tumorogenitását az alacsony zsírtartalmú étrenden élőkével (10% a zsírból származó kalória), miközben a nitrogén-monoxid szintjét is mérték a szervezetben.
„A magas zsírtartalmú étrend eredményeként a nitrogén-monoxid növekedését tapasztaltuk a daganat mikrokörnyezetében”
– mondta Michael Lee, a tanulmány társszerzője.
Vagyis:
A szerzők hangsúlyozták annak fontosságát, hogy bebizonyították a közvetlen kapcsolatot a magas zsírtartalmú étrend, a nitrogén-monoxid-szint növekedése és a daganatok fejlődése között.