Amiről Orbán nem beszél: a legnagyobb titoka szankciók kapcsán
Ha kiderülne az igazság és mindenki előtt világossá válna, akkor a Fidesz akár 5% alá is bezuhanhatna…?
Orbán Viktor és a kormány nagyon látványosan hangsúlyozza, hogy a szankciók nem használnak és ráadásul ártanak az európai országok gazdaságának, köztük a magyar gazdaságnak is.
A szankciókról a mai napig viták folynak, tagadhatatlan, hogy működnek, de az vitatható volt korábban, hogy mennyire fáj ez valójában Oroszországnak.
Egy ideje már tudni lehet és érzi is Putyin, de erről Orbán Viktor nem beszél, nincs róla kommunikáció a kormányban.
Ez ugyanis egy olyan hétpecsétes titok, ami a feje tetejére állíthatná a magyar politikát, ha mindenkihez eljutna.
Egyesek pedig azt a merész kijelentést teszik, hogy a Fidesz 5% alá, a parlamenti küszöbre zuhanna be ha az emberek tájékoztatva lennének erről.
Ez pedig nem más, mint a szankciók valódi és tényleges hatása az orosz hadiiparra.
Oroszország legfőbb exportcikkei, a nyersanyagok és az élelmiszer mellett jelentős bevételi forrás volt a fegyverexport. Ezen belül számos ország vásárolt orosz katonai repülőgépeket és helikoptereket Vietnamtól Mianmaron át Egyiptomig.
A háború előtt további zsíros üzletek voltak kilátásban, a legillusztrisabb árura, a Szu-35 nehézvadászra bejelentkezett India és Törökország is.
További sikerekkel kecsegtetett a Szu-57 “lopakodó” vadászgép eladása, ilyen képességekkel rendelkező gépet ugyanis csak az Egyesült Államok tart rendszerben, ők pedig csak a legmegbízhatóbb szövetségeseknek adnak belőle.
Oroszországnak egyszerűen nem lesz mit eladnia.
A gyártás ugyanis nemcsak a nyugati alkatrészektől – chipektől, optikai, rádióelektronikai elemektől – függ, hanem külföldi szerszámokkal, gépekkel dolgoznak, amelyek az embargó miatt nem pótolhatók.
Az említett Szu-57-es gyártása nyugati komponensek nélkül – legalábbis a következő években – gyakorlatilag lehetetlen lesz, nem beszélve a kifejezetten exportra szánt testvéréről, a Szu-75-ösről, amelyet “Sakk-matt” (Checkmate) néven harangoztak be, de jelenleg csak makett és grafika formájában létezik.
Ha mégis sikerülne beindítani a gyártást – csempészett alkatrészekkel vagy hazai helyettesítéssel -, akkor is pótolni kell az orosz légierő veszteségeit, ami a drónok nélkül is száz fölötti darabszámot jelent, helikopterekkel együtt.
Vlagyimir Putyin idén augusztusban egy oroszországi fegyverkiállításon még arról beszélt, Oroszország nemcsak repülőkkel, hanem drónokkal is el tudja látni a külföldi vásárlókat.
Ennek azonban az ellenkezője vált valóra: jelenleg a leghatékonyabb orosz fegyver az iráni Sahed-136 kamikaze drón.
A szankciók tehát működnek.
A”háborús” inflációról pedig a kormány azt felejti el, hogy a háború előtt is nagymértékű volt itthon, a benzinár és az élelmiszerárstopokat ugyanis jóval a háború előtti hónapokban vezeték be.