Tech-Kütyük

Áramot termelő ablakok: fillérekkel csökkenthetik a háztartások rezsijét

Jön a rezsigyilkos találmány, ami ráadásul nem is lesz túl drága. vajon mit fognak ehhez szólni az energiaipari “érdekkörök”?

Ez a fejlesztés egy sajátos tendenciáját adhatja az alternatív energiatermelés hasznosításának és egyben megreformálhatja az építészetet is.

Az újszerű, nemrégiben kifejlesztett, csaknem áttetsző naphőgyűjtő elemek ablakként funkcionálva a napfény áteresztése közben elektromos áramot termelnek.

Hirdetés

A napelemek perovszkit alapúak és a nyílászárók aktív villanyáram termelőkké alakítása ausztrál kutatók felfedezése.

Az újdonság sokat ígérő jellemzője, hogy közel annyi energiát termelhet mindössze 2 négyzetméternyi napelemes ablak, mint egy szokványos, tetőzetbe épített napelem.

Míg 15-20 százalék közötti a tetőtéri naphőgyűjtő elemek konverziós teljesítőképessége, addig a már-már áttetsző napelemeké 17 százalék, ám hangsúlyozandó, miközben a beérkező napfény több mint 10 százalékát továbbra is átbocsátják.

A kutatók nagy fegyverténynek tekintik ezt, hiszen ily módon már nem vízió, hanem kézzel fogható valóság lesz az áramot előállító ablak gyártása.

A napelemes ablak beépítése építészeti korszakváltó jelentőséggel bírhat.

Ezek a különleges ablakok közel azonos árnyalatúak, mint a hagyományosan üvegezettek és négyzetméterenként mintegy 140 wattot termelnek.

A beszerelésének többletköltsége nem számottevő, és az energiatermelés megindulásakor gyorsan megtérül a befektetés.

Az új konstrukciójú napelemek szériagyártásának technológiai megoldásán dolgoznak a szakemberek.

Az új ablaküvegek piacra kerülését, majd elfogadottá válását néhány év múlva datálják.

Hirdetés

Az azonban már most előre vetíthető, hogy nem lesz túl drága, számottevően nem sokkal kerül majd többe, mint egy hagyományos ablak.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!