Tech-Kütyük

Áttörés: működésben közben látható a NASA hajtóműve, ami a fizikának is ellent mond

Elméletileg nem is működhetne, mégis működik. A NASA lehetetlennek vélt hajtóműve kaput nyithat a kozmosz végtelenjébe.

Jöhetnek az első űrutazások a Naprendszeren kívülre?

A NASA mérnökei jelentős áttörést értek el a rakétahajtómű-technológiában, és ez akár megváltoztathatja a mélyűr felfedezését is

Hirdetés

– írja az űrügynökség közleménye.

A NASA Huntsville-i Marshall Űrrepülési Központjának csapata az indianai West Lafayette államban található IN Space LLC-vel együttműködve fejlesztette ki és tesztelte a forgó detonációs rakétamotort (rotating detonation rocket engine/RDRE), amely tehát egy napon átalakíthatja a teljes űrutazást.

Mint elképzelés a Michigani Egyetemen merült fel először az ötvenes években, és arra az alapelgondolásra épül, hogy a hagyományos belsőégésű motorokhoz képest nem elégetik az üzemanyagot, hanem felrobbantják méghozzá egy kör alakú kamrában, ahol a robbanás lökéshulláma végigszáguld.

Így biztosítva a hajtóerőt, miközben újabb robbanást indít be – vagyis a folyamat önfenntartó, amíg az üzemanyag el nem fogy.

Egy önfenntartó, állandóan működő folyamatról beszélünk.

A NASA közleménye megemlíti ennek megfelelően, hogy az RDRE több energiát termel, miközben kevesebb üzemanyagot használ fel, mint a jelenlegi meghajtórendszerek.

Éppen ezért képes lehet embereket eljuttatni olyan távoli célpontokra, mint a Hold és a Mars, vagy akár még messzebb.

Ráadásul jelentősen rövidebb idő alatt.

Íme a működéséről készült videó:

Hirdetés

Egy nemrég közzétett videón is látszik az RDRE közelmúltbeli tesztjei (hot fire test) átütő sikert arattak, és a motort több mint egy tucatszor gyújtották be, és összesen közel 10 percen át járt.

Az eddigi legmagasabb nyomásértéket mérték ennél a kialakításnál, és a motor hihetetlen teljesítményéről tanúskodik.

Sokak szerint az egész űrutazásban egy új korszakot nyithat, és jelentősne lerövidítheti a távolságokat.

Egyesek pedig már arról beszélnek, hogy a mélyűrbe való utazásra is alkalmas lehet, azaz egy emberes, vagy szondás misszió során belátható időn belül, hetek, vagy hónapok alatt ki lehetne jutni a Naprendszerből, legalábbis teoretikusan.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!