Az egész járványt újraindíthatja az Európába megérkező Indiai dupla mutáns
Még a vakcinák sem jók ellene a jelek szerint, és India után már Nagy-Britanniából is több tucat esetet jelentettek. Nagy a baj, ha ez ide begyűrűzik, nem hagyja állva az egészségügyet!
A brit egészségügyi hatóságok szakemberei még értékelik, hogy a koronavírus új változata, amelyet Indiában fedeztek fel először, fertőzőbb-e a korábbi mutánsoknál és ellenáll-e az oltásoknak.
A vizsgálatokat azért rendelték el, mert 77 olyan fertőzést jegyeztek fel az Egyesült Királyságban, amelyet ez a vírusvariáns okozott
– jelentette a Financial Times. Susan Hopkins, az angol közegészségügyi hatóság vezető munkatársa arról számolt be, hogy egyelőre nincs elegendő adat ezeknek a kérdéseknek az eldöntésére, ezért nem tudják, hogy pontosan mivel állnak szemben.
Ennek megfelelően az úgynevezett B.1.617 változatot, amelyet felelősnek tartanak azért, hogy Indiában az elmúlt hetekben felpörögtek a fertőzések, „vizsgálat alatt lévő” vírusmutációnak minősítik.
Hopkins szerint egyelőre még abban sem biztosak, hogy a brit társadalomban terjed-e az új változat, így ezt is vizsgálat tárgya.
A legtöbb esetben ugyanis Indiából hazatérőknél mutatták ki, vagy olyanoknál, akik karanténban voltak. Az utóbbiak esetén a második vagy a nyolcadik napon találtak rá a kórokozóra.
Indiában felpörgette a járványt és ki tudja mire képes
Az idegességet az okozza, hogy Indiában felpörgette a járványt az új mutáns. Az elmúlt hét végén például a 1,4 milliárd lakosú országban több mint 261 ezer új fertőzést regisztráltak és 1500-an haltak bele a koronavírus-betegségbe.
Nem véletlen, hogy a munkáspárti ellenzék győzködi Boris Johnson miniszterelnököt, hogy mondja le Indiai látogatását.
A tudósok egy része azt kéri, hogy tegyék az országot tiltólistára, azaz arra a listára, amely országokból tilos beutazni az Egyesült Királyságba.
Nem lesz semmi baj(?)
George Eustice környezetvédelmi miniszter szerint viszont felesleges óvni a kormányfőt az utazástól.
Szerinte megfelelő a vizit időzítése, miután fontos, hogy a gazdasági és politikai kapcsolatok valamilyen szinten fennmaradjanak. Szerinte elegendő, ha megteszik a szükséges elővigyázatossági intézkedéseket.
A szigetországban megnövelték a teszteléseket, aminek köszönhetően például felfedezték az első dél-afrikai vírus okozta fertőzést, ám a közegészségügyi szakemberek úgy látják, hogy vannak pozitív fejlemények.
A fertőzések száma 2020 szeptembere óta a legalacsonyabb szintre csökkent.
Hopkins szerint ugyanakkor két-három hétre van szükség, hogy láthassák a tendenciákat.
Így jelenleg még azt is korai megmondani, végrehajtható-e a kormány terve, miszerint május 17-én lehetővé tennék a vendéglátó helyek belső helyiségeinek megnyitását.