CímlapsztorikÉrdekes világTudomány

Az új szupernövény hektárja félmillió forintot is hozhat!

Ti tudtátok? Nagyon sokan fogtak most bele, és ebből van pénzük, bevételük!

Hosszan virágzik, remek mézelő, ezért a méhészek körében is kedvelt.

A mézontófűként is ismert növényt már most több mint hatezer hektáron termesztik Győr-Moson-Sopron megyében.

Hirdetés

Ráadásul nagyon nagy anyagi haszonnal is kecsegtet és a jövőben minden bizonnyal óriási lesz rá a kereslet.

Egyes termelők vetőmagtermesztési céllal vetik, mások zöldtrágyanövényként hasznosítják.

Egyre gyakrabban találkozhatunk nagy kiterjedésű facélia mezőkkel, de a világoslila virágú növény ugyanis nagyon fontos része lesz a gazdaságnak a következő években.

“Többféle céllal vetnek a magyar gazdák facéliát: egyik részről zöldtrágyaként hasznosítják, ezzel javítják a termőföldjeik minőségét, vagy zöldítési előírásoknak megfelelően úgynevezett zöldugar, méhlegelő szegély, ökológiai jelentőségű másodvetés keverékének egy összetevőjeként használják”

-mondja a szakértő.

“Azok a gazdálkodók, akik vetőmag-előállítással foglalkoznak, azzal a céllal vetnek tehát facéliát, hogy a vetőmagokat biztosítsák a zöldtrágyának vagy a zöldítéshez felhasznált növényekhez”

A magja ráadásul jól értékesíthető, 800-900 ezer forintot is fizetnek tonnájáért, a növény hektáronként pedig a 300-500 kilogrammos termésátlagot is elérheti.

A gazdák azért szeretik ezt a növényt használni zöldtrágyának, mert meglehetősen magas a tűrőképessége, igénytelen, gyorsan növekvő faj, magassága pedig elérheti a 120 centimétert.

Emellett kiváló mézelő: hosszan virágzik, nektárjának cukortartalma magas és virágai nagy mennyiséget tartalmaznak belőle.

Hirdetés

Allacherné Szépkuthy Katalin szerint a virágzó növények vonzóak a méhészek számára, akik kiváló mézet tudnak pergetni a mézontófüvet látogató méhek kaptáraiból, de ugyanilyen fontos a természetes megporzók, vadon élő méhek, viráglátogató rovarok számára is.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!