Címlapsztorik

Breaking: meghalt Lator László! Egy legenda távozott!

Nyugodjék békében!

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar költő, műfordító, esszéista 95 éves volt.

Meghalt Lator László. A szellemi apánk volt.

Hirdetés

Elviselhetetlen a gondolat, hogy nincs többé.

Ezekkel a szavakkal osztotta meg a költő halálhírét Tóth Krisztina a Facebookon.

Lator László Tiszasásváron született 1927. november 19-én.

2022-ben, 95. születésnapján interjút közöltünk vele, akkor a HVG így foglalta össze életútját:

„Anyám volt homályos mindenségem közepe, maga volt a mindenre, mindenkire fogékony figyelem” – mondja a Tiszasásváron (akkor Csehszlovákia, ma Ukrajna) született, a 95. születésnapját épp ma ünneplő tanár, költő, műfordító, esszéista, szerkesztő.

Apja műszaki egyetemet végzett, zárószigorlata hiányzott csak, amikor kitört az első világháború. Ő maga tizenéves gimnazista korában leventeként hadifogságba került, kalandosan szabadult ki a breszt-litovszki szovjet fogolytáborból, a határon átszökve 1945 karácsonyán talált rá a szüleire Makón, ott folytatta a beregszászi gimnáziumban elkezdett tanulmányait. 1951-ben végzett magyar–német szakon a Pázmány Péter Tudományegyetemen, az Eötvös Collegium hallgatója volt:

„Az nagyon nagy szerencse volt, hogy felvettek, aztán úgy kirúgtak, hogy a lábam sem érte a földet.”

A minisztériumi ukáz Körmendre vezényelte, ahol a Kölcsey Gimnáziumban kapott állást – „hatszáznégy forint volt a fizetésem” –, közben már hivatásos versfordítóként is dolgozott. 1955-től az Európa Könyvkiadó (akkor még Új Magyar Könyvkiadó) lektora, később főszerkesztője lett.

A pesti bölcsészkaron a hetvenes évektől versfordítást tanított, amiből hamar versíró mesterkurzus kerekedett. Versei, műfordításai, esszéi 15 kötetben jelentek meg. Élő kortárs irodalomtörténet. „Mindenkivel találkoztam. Mind közül nekem Weöres Sándor a XX. századi magyar költészet legnagyobb alakja.”

Hirdetés

A Kossuth-díjat 1995-ben kedves íróbarátja, Göncz Árpád adta át neki, 2018 óta a Nemzet Művésze. Házassága Pór Judittal negyven évig, felesége holtáig tartott.

Egy fia, két unokája és két dédunokája van. Élettársa Kárpáti Éva festőművész.

Szenvedélyes, autodidakta gombász.

„Szakirodalomból képeztem ki magam igazi szakértőnek.”

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!