Csillagzápor éri el a Földet: mindenkit figyelmeztetnek, telibe találja majd a bolygót
A szakemberek szerint egy meteorraj egy régi porfelhője eltalálja a Földet, mindenki készüljön!
Novemberben 18-áról 19-ére virradóan várhatóan egy borzasztó látványos kitörést produkál a Leonidák meteorraj, amelynek eredményeként akár óránként száznál is több hullócsillagot figyelhetünk meg a hajnali égbolton
-ezt közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
Bár a Leonidák meteorraj rendszerint nem szokott sok hullócsillaggal gazdagítani minket, mégis nagyon híres, mert 33 évente jelentős kitöréseket produkál.
A következő ilyen nagy kitörés 2032-ben várható.
A kutatások szerint a raj egy régi porfelhője idén is eltalál minket, így becslések szerint akár több mint száz hullócsillagot is várhatunk óránként.
1733-ban a Tempel-Tuttle váratlanul egy nagy porfelhőt fújt le magáról, és ez a kilenc keringéssel ezelőtt levetett felhő idén éppen összetalálkozik a Földdel.
Ezáltal egy sűrű üstököspor-felhőbe száguld bele a Föld, ami sok szép hullócsillagot eredményezhet az égen.
Ezek szerencsére elégnek a légkörben, így lényegében nulla az esélye, hogy elérjék a Föld felszínét és becsapódást okozzanak.
A rajra jellemző óránkénti 15-20 meteor helyett most a legoptimistább becslések szerint akár 200-300-at is láthatunk, ami a nyári Perseidák gyakoriságának a kétszerese.
A csillaghullást szabadszemmel a napkelte előtti órákban, körülbelül hajnali fél öt és fél hét között érdemes megfigyelni, déli-délkeleti irányban olyan helyről, ahol az égboltot nem takarják fák és egyéb tereptárgyak.