CímlapsztorikTech-Kütyük

Csökkentené a rezsit, a magyar szolgáltatók mégsem engedik használni az erkélynapelemet

Vajon kik és milyen érdekből állnak emögött az ellehetetlenítés mögött…?

Már megint üzleti érdekek miatt ölnek meg egy találmányt, ami gyakorlatilag ingyen energiát biztosítana!

Világbotrány!!

Hirdetés

Máshol csak bejelentési kötelezettség van rá, itt TILTJÁK! Magyarország az energiamaffia fogságában van, mindent hamvában taposnak el?!

Más európai országokban csak egy bejelentés a termék használatának feltétele. Nálunk ennél is nagyobb szigor van.

A rezsicsökkentés korlátozása óta nagyot nőtt az érdeklődés az amúgy is népszerű erkélynapelemek iránt, amik viszonylag olcsóak, és képesek csökkenteni a villanyszámla összegét.

Míg azonban a legtöbb európai országban általában csak bejelentéshez kötött az ilyen termékek használata,

Magyarországon egyenesen tiltott.

Ezt biztonsági és technológiai okokkal magyarázzák az áramszolgáltatók a G7 szerint.

A cégek általános szerződési feltételeikben (ászf) pedig arra is kitérnek, hogy aki ilyen áramtermelő készüléket dug a konnektorba, azt figyelmeztetés után akár le is kapcsolhatják a közműhálózatról.

Érdekesség, hogy egy európai bizottsági rendelet csak a 0,8 kilowatt (800 watt) feletti rendszereket minősíti „jelentősnek”, az erkélynapelemekhez hasonló kis rendszereket nem. Ezeknek ugyanis általában legfeljebb 800 watt a névleges teljesítményük.

Vagyis: az erkélynapelem egyáltalán nem termel sok áramot, így főleg arra jó, hogy egy háztartás állandó napközbeni fogyasztóinak (például hűtő, fagyasztó, villanybojler, légkondi, router) „besegítsen”.

Hirdetés

A G7 azt írja, hogy a magyar áramszolgáltatók általános szerződési feltételeibe a jelek szerint nem került be az európai bizottsági rendelet ezen értelmezése.

Ez szerintük zűrzavaros helyzetet teremt, mivel az erkélynapelemet az egységes uniós piacon akár magyar magánszemély is megvásárolhatja külföldi boltokból.

Sőt: a termék magyar internetes felületeken is kapható már.

A cikkben kitérnek arra is, hogy az erkélynapelem azért is népszerű, mert egyszerű modulokból áll, a telepítéséhez nem kell szakember.

A működése alapvetően úgy néz ki, hogy ha süt a nap, egy saját átalakítón (mikroinverteren) keresztül áramot táplál a lakás hálózatába.

A cikk szerint az ilyen napelemek használata más uniós országokban kifejezetten egyszerű:

Németországban például szimpla műszaki cikknek minősül, és két egyszerű regisztráció után be lehet dugni a konnektorba.

Bizonyos esetekben speciális dugaljt is kér a szolgáltató, ugyanakkor Ausztriában, Hollandiában és Svájcban már nincs ilyen követelmény.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!