Durvább mutációk is jöhetnek a koronavírusból: súlyos következményei lennének, ha ez bekövetkezne
A szakértők válaszoltak arra, hogy mekkora az esély a katasztrófára, ha a jelenleg több mint 12 vírustörzs mellett újabb, veszélyesebb mutációk jelennek meg.
A genetikai állomány változása az élet szerves része, az RNS-genommal rendelkező vírusoknál, amilyen az új koronavírus is, ez egy jelentősebb folyamat
-állítja Dr. Kemenesi Gábor.
Rengeteg mutáción ment már keresztül és még fog is
Mivel az egész világon hihetetlen gyorsasággal söpört végig, éppen ezért rengeteg fajta immunrendszerrel és szervezettel találkozott.
A koronavírus ezért viszonylag hamar több különféle mutáción ment keresztül.
Ma több mint 12 törzsét ismerik, vannak köztük halálosabbak és kevésbé halálosak.
Kínában például a kevésbé halálos mutáció terjedt el, míg Európában és az USA-ban sokkal agresszívebben viselkedik.
A nagy kérdés azonban az, hogy mikor robban ez az időzített bomba. Azaz mikor jön egy olyan mutáció, ami a vírus számára előnyökkel jár, és gyorsabb terjedést, vagy nagyobb halálozást tesz lehetővé.
Ha ez megtörténik, a járvány még nagyobb hatással lehet a bolygóra.
A szakértők szerint felelőtlen egy gyorsan terjedő járvány során bármi biztosat is állítani mutációkról, vírustörzsekről de főleg ezek gyakorlati jelentőségéről.
A lényeg tehát, hogy a mutáció a vírusok természetes létének része, több száz stabil mutációs pont van a járvány kezdete óta, szerte a vírusgenomban, ezen különbségek mentén felrajzolható legalább ennyi vírustörzs is.
A fő vírustörzsek azonban körülbelül egy tucatra szűkíthetők.
Ha végzetes lenne a mutáció, az komoly következményekkel járna
Ha a vírus valóban úgy mutálódna, hogy sokkal nagyobb halálozással járna, önmagában még nem jelentene tragédiát.
A szakemberek szerint akkor van baj, ha a járvány terjedésének üteme is felgyorsul, valamint a vírus méginkább virulenssé válik, és sokkal szívósabb lesz.
Ha ez a két tulajdonság ráadásul még egyszerre alakulna ki, és még mindig nem lenne bevett kezelés és vakcina rá, az sarokba tudná szorítani a teljes emberi civilizációt.
Kipusztulni természeten nagy valószínűséggel még ekkor sem pusztulnánk, de elképzelhető lenne egy több tíz vagy akár több száz millió halottal járó pandémia.