Életbevágó, ami a kínai és orosz és Pfizer oltásokról derült ki egy magyar kutatásban!
Kiderült, hogy minden tizedik beoltottnál nincs meg a kellő ellenanyag termelés…
Azonnal felül kellene vizsgálni, hogy ki az aki ténylegesen védett?!
Az oltás bajnok Szerbiában 10 ezer fős mintán végeztek kutatást arról, milyen védettséget adnak a Sinopharm, a Szputnyik V. és a Pfizer koronavírus-elleni vakcinái.
Az eredmények alapján az mRNS-alapú oltás után található a legtöbb antitest a szervezetben, ezt követi az orosz oltás, míg a kínai készítmény esetében minden tizedik embernél, főleg az időseknek nem mutatható ki ilyenfajta védettség.
Az oltott személyeknél az antitestek jelenlétére vonatkozó adatokat két héttel az oltás után és két héttel az újraoltás után, valamint havi rendszerességgel elemezték
közölte Marija Gnjatović, az INEP kutatója.
Egyúttal jelezve, hogy az antitestválasz csak egye elem az immunválasznak, viszont már jobb képet ad a vakcinák hatásosságáról.
Az adatok alapján pedig az látszik, hogy Pfizer-vakcina már az első adag alkalmazásakor antitesteket termel, az oltottak 85 százalékánál mértek megfelelő választ, míg a második dózisra az újraoltottak 95 százalékánál volt ez tapasztalható.
A Szputnyik V-vakcina esetében jó ellenanyagválaszt mértek minden korosztályban három héttel az első adag beadása után, a második oltást követően pedig 92 százalékos volt az antitestválasz aránya.
A kínaivan “van egy kis gond”
A leggyengébb, de azért így is jó immunizálási eredményt a Sinopharm-vakcinánál mérték az INEP kutatói: a 20 és 65 év közötti emberek több mint 90 százalékánál mértek antitestválaszt a második oltás után két héttel
Utóbbi esetében ezt már maga a gyártó is vizsgálja március 28-i bejelentése szerint, valamint az Egyesült Arab Emírségekben megkezdődött annak kutatása, hogy egy harmadik oltással érjék el a megfelelő antitestválaszt azoknál, akiknél a második oltás nem indult meg a termelődés.
Vagyis a kínai vakcinánál minden tizedik beoltott védetlen maradhat – legalábbis a legfrissebb kutatások erre engednek következtetni.
Ugyanakkor egyértelmű, hogy a vakcinák valamelyest védenek, és még ha fertőzés is történik, a tünetek enyhébbek. Ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy továbbra is maszkot kell viselni és távolságot kell tartani, hogy a vírus terjedését minimalizálják.