CímlapsztorikÉrdekes világ

Elindult a hidegháború:az EU, Brüsszel és Kína is lépett, az USA hadi készültségben?

Elindulhat korunk, az új generációk nagy háborúja?

Zajlik a harmadik világháború főpróbája, és mi vagyunk a “próbababák”…?!

Évtizedek után újra hidegháborús hangulat uralkodik a nemzetközi politikai színtéren, a világ nagyhatalmai ismét helyezkednek, összefogás és együttműködés helyett a széthúzás és ellenségeskedés felé mutatnak a történések. És ez senkinek nem lesz jó, az borítékolható.

Hirdetés

„Nincsenek kapcsolatok Moszkva és az Európai Unió között, Brüsszel egyoldalú lépéseivel megsemmisítette őket”

– ezt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter mondta Pekingben, miután kínai kollégájával tárgyalt. Lavrov szerint a kapcsolatokat Európa szakította meg, megsemmisítette az évek során kialakult mechanizmusokat – írja az Index.

Lavrov utalt arra, hogy Oroszország partnerei az unión belül jelenleg csak egyes országok.

Nem mondta ugyan ki, de az közismert, hogy Orbán Viktor keleti nyitási politikája miatt – beleértve a keleti vakcinabeszerzéseket is – ezen partnerek között ott van Magyarország is.

Oroszország emiatt a kínai kapcsolatait erősíti majd – lengette be a külügyminiszter, hozzátéve: az Európai Unióval, mint szervezettel, nincsenek az országának kapcsolatai, és ez szerinte Brüsszel hibája.

Azt is mondta, hogy mindettől függetlenül, ha Brüsszel készen áll, hogy felszámolja az akadályokat, akkor Oroszország egyenjogú partnerként hajlandó részt venni az együttműködésben.

Ezzel párhuzamosan ma bekérette a kínai külügyminisztérium az Európai Unió pekingi nagykövetét kedden, hogy hivatalos panaszt tegyen az északnyugat-kínai Hszincsiangban kifogásolt emberi jogi kérdések kapcsán kivetett brüsszeli szankciók miatt.

Csin Kang kínai külügyminiszter-helyettes közleményében felszólította az Európai Uniót, hogy „ismerje el hibái súlyosságát és orvosolja őket” – megismételve a külügyminisztérium hétfői állásfoglalását, amelyet a brüsszeli szankciókra válaszul kivetett szankciók kihirdetésekor tettek közzé.

Peking hétfő este tíz uniós tisztségviselőt és négy intézményt sújtott szankciókkal válaszul arra, hogy az unió négy kínai tisztségviselőt és egy jogi személyt szankcionált a Hszincsianggal kapcsolatos emberi jogi kérdésekre hivatkozva.

Hirdetés

Csin Kang keddi közleményében elítélte az általa egyoldalúnak tartott szankciókat, amelyek szerinte hazugságokon és álhíreken alapszanak.

Joseph Borrell az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn sajnálatosnak és elfogadhatatlannak nevezte Peking válaszintézkedéseit.

Elmondta:

Brüsszel azt szeretné, ha Kína felhagyna konfrontatív politikájával és elkötelezné magát az emberi jogokról folytatott párbeszéd mellett.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!