CímlapsztorikTudomány

Gyomorforgató: Lisztkukacot etetne a magyarokkal az Európai Unió

“Rovarokkal árasztja el az EU a tagországokat…” Nem fenntartható a húsfogyasztás a jövőben, át kell szokunk a “tücskökre, bogarakra”?!

Nem vicc, az EU elkezdte a rovarevés felé terelni a lakosságot.

A kontinens hamarosan nem húst, hanem bogarakat fog enni, legalábbis hosszútávon.

Hirdetés

A téma apropója az, hogy az EU, a világon elsők között, biztonságos fogyasztásra alkalmas élelmiszernek minősítette a lisztkukacot, a mindenevő bogarak alrendjébe, a gyászbogarak családjába tartozó lisztbogár lárváját.

És további rovarokat, csúszómászókat is vizsgálat alá vetettek, köztük a tücsköt és a sáskát is.

Az Európai Bizottság engedélyezte a házi tücskök (Acheta domesticus) új élelmiszerként, vagy élelmiszer-összetevőként történő forgalmazását az Európai Unióban – közölte az uniós bizottság pénteken.

A házi tücsök a harmadik rovar, melyet élelmiszer-összetevőként engedélyeznek az EU piacán, miután az Európai Bizottság tavaly júliusban a közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) lárvájának, novemberben pedig a vándorló sáska (Migratory locust) felhasználását engedélyezte új élelmiszerként.

A házi tücsök élelmiszerként történő forgalmazásának jóváhagyását az tette lehetővé, hogy az Európai Unió égisze alatt működő Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) értékelésében megállapította:

E rovarból származó készítmények meghatározott tenyésztési és elkészítési feltelek mellett biztonságosak, egészségesek és magas fehérjetartalmúak.

Tény, hogy fehérjékben rendkívül gazdagok, és messze kevesebb erőforrás felhasználásával, sokkal kisebb területen, kevesebb vízigénnyel, végső soron alacsonyabb károsanyag-kibocsátással lehet őket nevelni, mint a disznókat, marhákat, csirkéket és más haszonállatokat.

Hiába számítanak ezek a jószágok az emberiség fő fehérjeforrásának, tartásuk nem fenntartható.

Egy bogárlárva-kolónia jóval kevesebb takarmányt igényel és kevesebb hulladékot termel, mint a háziállatok, ezért ugyanakkora mennyiségű fehérjét gazdaságosabban lehet előállítani például lisztkukacból, mint mondjuk, mangalicából vagy szürke marhából.

Hirdetés

Vannak olyan európai országok, ahol már “elkezdődött”

Nem sokat finnyáskodtak a hollandok, a svájciak, britek, belgák, dánok sem. Már évekkel ezelőtt beengedték a szupermarketek polcaira a soklábú élelmiszereket.

De mi a helyzet hazánkban? Idővel a fenntarthatósági okok miatt rákényszeríthetnek-e egy egész országot a rovarevésre?

Közép- és Észak-Európa, valamint az oroszok viszont eddig nem tanúsítottak különösebb érdeklődést a bogaras reformkonyha iránt.

Magyarországon jogilag egyszerű a képlet: rovart értékesíteni élelmiszeripari céllal illegális. Sőt, vannak olyan politikusok is, akik szerint a rovarevés propagálása nem más, mint a Soros-terv része.

Az EU itthon be fogja vezetni a törvényi hátteret, hogy megindulhasson a rovar alapú ételek nagyüzemi “gyártása”.

Állítólag a szárított lisztkukacnak mogyoróhoz hasonló íze van, és kenyerek, kekszek, muffinok, levesek, gyümölcsitalok készülnek belőle.

Ti mit gondoltok?

Idővel rákényszeríthetnek, hogy elhagyjuk az állattartást, és egy jó finom birkapörkölt helyett tücsköt és bogarat rágcsáljunk…?

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!