Ha alváskor ezek az illatanyagok érnek minket: nagymértékben javulhatnak kognitív képességeink
A tudósok is igazolták, egy váratlan, már-már mágikus hatás “tölthet fel” minket esténként, ha követjük az utasításokat.
A Kaliforniai Egyetem (Irvine) kutatói a közelmúltban komoly bizonyítékokat tártak fel arra vonatkozóan, hogy a levegő illatanyagokkal való gazdagítása javítja a kognitív teljesítményt azáltal, hogy megerősíti a kritikus kapcsolatot a neurológiai területek között, beleértve a memóriát és a döntéshozatalt.
Kísérletük során, amelyben 43, 60 és 85 év közötti férfi és nő vett részt, arra utaló bizonyítékokat találtak, hogy a kognitív hanyatlás, és az olyan állapotok, mint a demencia lelassíthatók, ha minden este lefekvés előtt más-más parfümöt szórnak ki a hálószobába.
Állatok esetében kimutatták, hogy a környezet szagokkal való gazdagítása serkenti a neuroplaszticitást, különösen az emberhez hasonló tünetekkel vagy neurológiai rendellenességekkel rendelkező állatokon végzett vizsgálatok során.
Elég biztató, hogy az emberek is profitálhatnak egy összetett “illatkép” megéléséből. Fiziológiai szempontból a szagérzékelési képességünk leromlik, mielőtt kognitív képességünk hanyatlásnak indulna.
Ennek az érzéknek az elvesztése összefügg az agysejtek elvesztésével is, ami a szaglás és a neurológiai funkció közötti szoros kapcsolatra utal.
“A szaglóérzéknek az a különleges kiváltsága, hogy közvetlenül kapcsolódik az agy memória áramköreihez,”
– mondja Michael Yassa neurobiológus.
“Az összes többi érzékszerv először a thalamuson keresztül jut el. Mindenki megtapasztalta, hogy az aromák milyen erősek az emlékek felidézésében, még nagyon régről is.
Azonban ellentétben azokkal a látásváltozásokkal, amelyeket szemüveggel kezelünk vagy hallássérülteknél hallókészülékkel, előfordul, hogy már nincs beavatkozási lehetőség a szagvesztés miatt.”
Annak megállapítására, hogy a kognitív hanyatlás megmenthető-e ezzel a fajta szenzoros stimulációval, Yassa és munkatársai a tanulmányban résztvevő 20 alanyt
rózsa-, narancs-, eukaliptusz-, citrom-, borsmenta-, rozmaring- és levendula illatú természetes olajokkal látták el.
A csoport többi tagja egy “hamis” illatot kapott, amely nyomokban tartalmazott szaganyagot. Minden résztvevőnek egy olajjal működő diffúzort kellett használnia otthona illatosítására hat hónapon keresztül minden este két órán át a meghatározott illatokkal.
Ezután egy sor neuropszichológiai tesztet használtak az önkéntesek memóriájának, verbális tanulási, tervezési és figyelemváltási készségeinek összehasonlítására a hat hónapos vizsgálat előtt és után.
Meglepő módon egyértelmű, 226 százalékos különbség volt a különböző illatanyagoknak kitett személyek és a kontrollcsoportban lévő személyek válaszai között.
Az agyuk szkennelése jelentős változást is feltárt az agy anatómiai kapcsolataiban, amelyek a memória és a gondolkodás szempontjából kritikus fontosságúak a tesztcsoporton belül.
Mivel az összes önkéntes hasonlóan jó mentális egészséggel rendelkezett, a kutatók most azt akarják megvizsgálni, hogy az eredmények továbbra is érvényesek-e azoknál az embereknél, akiknél már bizonyos fokú kognitív veszteséget diagnosztizáltak.
Nem számít, milyen életkorban vagy lelkiállapotban vagyunk, ha az orrunknak munkát adunk, amikor eloltjuk a lámpát és beáll a csend, az elme frissen tartásának egy kellemes módjában lehet részünk.
Forrás: ÚjVilágtudat