Ijesztő dolgokat jósol a híres epidemiológus: robbanás következik
A húszas évek közepéig tartanunk kell a távolságot az előrejelzése szerint, és valami olyan következhet be az emberiség történelmében, ami korábban aligha.
A spanyolnátha-járvány idején tapasztaltakból kiindulva a húszas évek közepe már szabados és mozgalmas lehet, de még ki kell tartanunk a távolságtartásban addig is.
Nicholas Christakis társadalmi epidemiológus, a Yale professzora úgy véli, kitapintható egy mintázat abban, ahogyan az emberek egy világjárvány után folytatják életüket.
Erről írt könyvet Apolló nyila: A koronavírus mély és tartós hatása az életmódunkra (eredetiben Apollo’s Arrow: The Profound and Enduring Impact of Coronavirus on the Way We Live) címmel.
A kötet a The Guardian cikke szerint rádöbbenthet minket egy meglepő tényre, melyről a szerző így beszélt a lapnak:
“Mi vagyunk az emberiség első olyan generációja, amely pandémiás fenyegetéssel szembesülve hatásos gyógyszerekkel, valós időben tud lépni. Ez csodás.”
Való igaz, hogy a járványok oltás híján is mindig lecsengtek, de a patogénnel való szembesülés következményei nagy mértékben múlnak a válaszlépéseken, a koronavírus ellen egy év alatt fejlesztett oltás pedig a tudomány diadala ebben a harcban.
A járvány utáni idők társadalmi viselkedési mintáiról Christakisnak meglehetősen konkrét elképzelése van, amelyet a spanyolnátha-járványt követő, vad húszas évekből von le.
“Világjárványok idején a vallásosság nő, az emberek tartózkodóbbak, pénzt spórolnak, tartanak a rizikótól.
Ezt a járványok több száz éves történelme során folyamatosan érzékelhettük”
– mondja, hozzátéve: a gazdaságra gyakorolt hatások is egyetemesek.
“Sokan a kormányok intézkedéseinek tulajdonítják a gazdaság lassulását, de ez téves.
A vírus lassítja a gazdaságot. Pestis idején a régmúlt gazdasága is összeomlottak, holott akkor semmiféle iskola- vagy éttermi bezárás nem volt.”
Az epidemiológus szerint 2024-re térhet igazán magához a világ a járvány után, ami minden, a járvánnyal párhuzamosan kialakult trendet elsöpör majd.
Az emberek szabadosak lesznek szexualitásukban, elfordulnak a vallástól, amelyhez a járvány ideje alatt többen közelednek, és kiterjedt szociális életet élnek majd.
A következő évben azonban még próbára teszi majd az emberiséget a távolságtartás, hiszen amíg megfelelő mennyiségben legyártott vakcina nem áll rendelkezésünkre, addig bizony a kézmosás, maszkviselés és a megfelelő távolság része marad életünknek.