CímlapsztorikEgészségünkÉrdekes világTech-Kütyük

Itt a nagy mikró teszt: ezek a típusok veszélyesek, ezt érdemes tudnod!

Mikrohullámú sütőket teszteltek független laboratóriumban – most megjött a végeredmény.

Vannak igencsak aggasztó meglepetések, ezt jobb ha minden család tudja!

Fontos leszögezni, hogy akik tartanak a mikróktól a sugárzás miatt, a jelenleg ismert kutatások szerint alaptalan a félelmük.

Hirdetés

Ugyanakkor mégis számos más kutatás azt pedzegeti, hogy a mai napig nem tudni, hosszú távon milyen hatással vannak az ételre és annak kémiai összetételére, vagy az emberi szervezetre.

Ezzel egyébként a Titkokszigete.hu már korábban foglalkozott egy átfogó elemző cikkben.

A tesztben az egyszerű, sima mikrohullámú sütők mellett részt vettek a kombinált, többfunkciós berendezések is, amelyek akár a hagyományos sütőket is helyettesíthetik.

A két kategória tagjai könnyen meg lehet különböztetni az ár alapján is. Előbbiek néhány 10 ezer forintba kerülnek, utóbbiaknál a 100 ezer forint feletti tartomány sem ritka.

Csak olyan mikrohullámú sütőt vizsgáltak a szakemberek, amelyek átmentek a mikrohullámú szivárgásteszten, vagyis a vonatkozó (EN 60335-2-25) szabványban meghatározott határérték alatt maradt a sugárzás. Ez persze nem csak a szabvány miatt lényeges szempont, hanem azért, mert vannak, akik a sugárzás miatt mondanak le a mikróról.

A neten több olyan anyag olvasható, amelyek szerint a mikrohullámú sütők károsak az egészségre és rákkeltőek lehetnek. (Ezeket a cikkeket direkt nem linkeltük be, mert téves információkat közölnek.)

A tudományos, ennélfogva a hiteles források szerint mikrózás nem okoz rákos megbetegedést, legalábbis nincs olyan tanulmány, ami ezt bizonyítaná.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a világszerte kapható mikrók sugárzása nem éri el a 0,005 wattot négyzetcentiméterenként, ami a maximális engedélyezett határérték. Csak a nyitott ajtónál kellene tartani a sugárzástól, de az ajtónyitáskor leáll a hullámokat kibocsátó magnetron, így sugárzás sincs.

A tesztben olyan nagy márkák gépei kaptak szerepet a tesztben, mint a Bosch, a Whirlpool, a Sharp, az LG, a Panasonic vagy éppen a Samsung. Emellett olyan, kevésbé ismert készülékeket is vizsgáztak, mint a Domo, a Selecline vagy a Balay.

Hirdetés

A tesztelők megnézték, hogy a sütők hogyan olvasztanak fel fél kiló fagyasztott darált marhahúst. Krumplipürével és fagyasztott lasagnével tesztelték az kiolvasztási és melegítési, főzési funkciót. A sütési hatékonyságot fagyasztott pizzával, sütemény segítségével nézték meg, a grillezésnél pedig csirkét használtak a tesztelők.

Azt nézték, milyen egyenletesen, mennyi idő alatt végeznek a feladattal a sütők. Emellett az energiafogyasztás is beleszámított a végeredménybe, ahogy azt is, mennyire biztonságos egy-egy készülék. Utóbbira az adott választ, hogy a használat során és utána mennyire melegedett át az adott gép ajtaja és teteje, valamint felmerült-e az áramütés kockázata.

A sütők maximum 100 pontot (százalékot) érhettek el, a legjobb versenyző 75 százalékkal fejezte be a tesztet, ez egy kombi készülék, amelyért 19 ezer forintot kell adni a boltban. A második helyen holtversenyben 74 százalékos eredménnyel egy 34 ezer és egy 33 ezer forintba kerülő sima mikrohullámú sütő végzett.

Aki pedig már megvette a készüléket, annak érdemes pár dologra figyelnie. Az élelmiszer-biztonsági szakemberek szerint a következőkre:

A mikrók forgótányérját rendszeres kell tisztítani, emellett a melegítésnél érdemes fedőt használni.

Ahhoz, hogy a mikrós ételmelegítésnél a káros baktériumok elpusztuljanak legalább 74-75 fokosra kell melegíteni az ételt.

A mikrohullámú sütő jellemzője az egyenetlen hőkezelés, ezért addig kell mikrózni az ételt, hogy minden részében 75 fokos legyen a hőmérséklet. Ezt kézi ételhőmérővel lehet ellenőrizni, ha nincs ilyen, akkor a lényeg, hogy jól felforrósítsuk az étel.

Majd a mikróból vegyük ki, és hagyjuk egy kicsit hűlni. Persze arra is figyelni kell, hogy ne szárítsuk ki az ételt. (A mikrohullámú sütőben való melegítés nem feltétlenül fejt ki a főzéssel vagy sütéssel azonos hatást, ugyanis a melegítés során eltelt rövid idő és hőmérséklet nem képes elpusztítani a mikrobákat. Ezért az ételt érdemes többször átkeverni és újra felmelegíteni.

Fontos, hogy megmaradt ételt – miután kihűlt – 2 órán belül a hűtőbe kell tenni és 4 fokon kell tárolni. Sekély edényben gyorsabban hűl ki az étel.

A mikróba fémből készült vagy fémet tartalmazó edényt nem szabad tenni, mert tönkreteszi a gépet.

A műanyagból készült edényekkel is vigyázni kell. Csak olyan műanyag edényben szabad ételt mikrózni, amely erre alkalmas. Ezt jelölni szokták a műanyag edényeken.

A független élelmiszer-laboratóriumot működtető Wessling szakértői szerint ez azért fontos, mert a nem megfelelő edényből a mikrohullámú energia hatására káros molekulák kerülhetnek át az élelmiszerbe, szaknyelven ezt migrálásnak hívják.

A migráció sebessége pedig erősen függ a hőmérséklettől, azzal együtt exponenciálisan nő.

Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy az adott műanyagból készült edény jó-e a mikróba, akkor válasszunk üvegből vagy kerámiából készült edényt.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!