Koronavírus: egy orvos cáfolta meg egy 35 km-es kísérlettel a maszkokkal kapcsolatos legnagyobb álhírt
Most már bizonyíték is van rá, hogy kamu volt a korábbi információ…
Még májusban kezdett el gőzerővel terjedni a Facebookon az a téves információ, amely szerint az arcmaszk viselése káros az egészségre.
Az elmélet alapja szerint aki hordja, az az átlagosnál sokkal több szén-dioxidot lélegez be, ami nemcsak szédülést okozhat, hanem megemelheti a szén-dioxid szintjét a vérünkben.
Hogy ez miért nincs így, arról itt írtunk korábban, most pedig egy orvos saját magán végzett kísérletet, hogy bebizonyítsa:
A felvetés téves.
Tom Lawton, az angliai Bradford Royal Infirmary orvosa egy sebészi maszkot vett fel, hogy megmutassa, az nem akadályozza az oxigén ki- és beáramlását.
A férfi nem egyszerűen csak viselte az eszközt, hanem futott is vele: 22 mérföldet, vagyis mintegy 35,4 kilométert egyhuzamban.
Hogy a fenti téves felvetést megcáfolja, a futáshoz egy pulzoximétert is felhelyezett az ujjára.
Ez az a kütyü, ami a vér oxigénszintjét hivatott mérni/ellenőrizni, ennek értékét pedig folyamatosan mutatja.
Mint kiderült, Lawtonnak igaza volt: a vérének oxigénszintje végig a normál értékek között mozgott
– számolt be róla a Newsweek.
A mért legkisebb érték 98 százalék volt, ami megfelel az elvárásoknak, az orvostudomány szerint ugyanis 94 százalék felett tekinthető normálisnak a paraméter.
Mindebből az következik, hogy a maszk egyáltalán nem volt negatív hatással a viselőjére.
Márpedig ha futás közben nem esik le a vér oxigénszintje, akkor minden bizonnyal a hétköznapi sétálás és bevásárlás közben sem fog.