Krízis: Tavaszra megjöhet a vakcináknak ellenálló koronavírus-változat
A Georgetown Egyetem híres immunológus professzora már tavaly áprilisban pontosan megjósolta a koronavírus-járvány trendjeit.
Most azt állítja, hogy három módon fejeződhet be a pandémia.
De az egyik lehetőség rosszabb, mint a másik.
A professzor 2020 tavaszán arról beszélt, hogy a következő ősszel újabb járványhullám jöhet, ami valószínűleg “virulensebb” lesz az eddiginél.
Figyelmeztetett, hogy a COVID-19 pandémia elleni küzdelem során a világon egyenlően kell elosztani az erőforrásokat, és globálisan összehangolt válaszlépésekre van szükség.
Dybul az USA-ra (időeltolódással ugyan, de Európára is érvényesnek vehetjük) három lehetséges forgatókönyvet tud elképzelni a pandémia alakulásáról, tekintettel arra, hogy a COVID-járvány a második télen is nyomul előre.
Az első lehetőség
“Márciusra, áprilisra vagy májusra egy, a vakcinákkal szemben teljesen rezisztens változattal nézünk majd szembe” – vélekedik. Az omikron-változat megjelenése bizonyította, hogy ez a lehetőség egyáltalán nem légből kapott.
A jó hír az, hogy létezik már kezelési mód, például a Pfizer vírusellenes tablettája, amely Dybul szerint 90 százalékkal csökkentheti a kórházi kezelések számát.
Ez azt jelenti, hogy bár nem feltétlenül tudjuk megakadályozni a vakcinával szemben rezisztens törzs által keltett megbetegedési hullámot (amilyen már megjelent Latin-Amerikában), de a súlyosságát csökkenthetjük.
Az oltások és a terápiák nem állítják meg a vírus terjedését” – szögezte le, de a fejlesztés alatt álló új kezelési lehetőségek, például egy profilaktikus orrspray – amely szintén képes megakadályozni a fertőzést -, kivezethetnek minket a világjárvány legrosszabb időszakából.
E forgatókönyv szerint a járvány az egy évszázaddal ezelőtti spanyolnátháhozhasonlóan végül elhalványul. Az immunológus azonban úgy véli, hogy ez nem valószínű, mivel a világ sokkal mobilizáltabb, ami exponenciálisan megkönnyítette a COVID-19-et okozó vírus terjedését.
A második lehetőség
Egy másik forgatókönyv szerint a COVID-19 olyan lesz, mint az influenza a gazdag nemzetek számára. De ez a szegényebb országokat súlyosabban érinti majd.
A gazdagabb országok jól fognak boldogulni, mert különféle kezelési módokkal képesek egy egészségügyi válságot szezonális problémává alakítani, de a világ szegényebb részein más lesz a helyzet, ahogy a malária és a tuberkulózisesetében néhány afrikai országban ez jelenleg is látható.
Az alacsonyabb jövedelmű országokban endémiás lesz a betegség, és ez az, ami állandóan újabb vírusváltozatokat fog eredményezni – idézi a professzort a DNA India.
A harmadik lehetőség
A legrosszabb forgatókönyv szerint a vírus gyorsabban mutálódik, mint ahogyan üldözni tudjuk, és még a jelenleg rendelkezésre álló kezelések sem lesznek rá hatással.
“A harmadik lehetőség az, hogy a belátható jövőben mindenhol káosz lesz, mert a vírus annyira mutálódni fog. De ez nagyon valószínűtlen”
– jegyezte meg a professzor.
Dybul véleménye szerint a második eshetőség felé haladunk, de két-három évbe fog telni, amíg elérjük. És mint mondta, aggódik, hogy a köztes évek elég durvák lesznek.