CímlapsztorikEgészségünkTudomány

Leukémiát és más rákot okozhatnak a gáztűzhelyek egy neves kutatás szerint – bizonyítékaik vannak.

Aggasztóan magas mértékben bocsát ki benzolt a gáztűzhely – állapítja meg a Stanford Egyetem kutatóinak napokban közzétett új tanulmánya.

Mindez pedig azért problémás, mert ez a vegyület a leukémiához és más ráktípusokhoz köthető, tehát komoly betegségekhez vezethet a hagyományos gáztűzhely használata.

Komoly kutatás állítja hogy rákot okozhat a gáztűzhely használat

Az Environmental Science & Technology folyóiratban publikált tanulmány szerint a gáztűzhelyek által kibocsátott

Hirdetés

benzol akár magasabb koncentrációban is jelen lehet az otthonokban, mint mondjuk a passzív dohányzás esetében, amikor valaki a más által elszívott cigaretta füstjét lélegzi be az adott légtérben.

Rob Jackson, a Stanford professzora, a tanulmány vezető kutatója az eredmények láttán maga is megszabadult a hagyományos gáztűzhelyétől, főleg, miután a saját otthonában is elvégezte a méréseket.

Mint a The Verge írja, a benzol az égés során, a lángban jön létre, és egyaránt jelen lehet a levegőben a dohányfüsttől, a futótűztől vagy éppen a kipufogókból eredő gázokból.

A rákkeltő anyag a hálószobákig is eljuthat

A konyhák nagyjából 30 százalékánál találták úgy, hogy egy gázégő nagy lángon, vagy egy 176 fokra állított gázsütő benzolkibocsátása magasabb benzolkoncentrációt eredményezett, mint ami átlagosan a passzív dohányzással keletkezik.

Szintén nem túl pozitív, hogy a benzol a jelek szerint akár a hálószobákig is eljutott, ahol még órákig megmaradt egészségtelen koncentrációban, akkor is, ha a tűzhely már el lett zárva.

A kutatók megvizsgálták az alternatívaként használt indukciós és elektromos főzőlapokat is.

Előbbinél semmilyen formában nem volt jelen a benzol, míg utóbbinál 10 és 25-ször kisebb mértékben, valószínűleg az izzó felületre került ételdarabok megperzselődéséből eredő füst miatt.

A páraelszívó használhat és életet menthet, szó szerint

Mindezeket figyelembe véve nagyon fontos lehet a kérdés: mi a helyzet a páraelszívó hasnáléatával?

Nos, erre vonatkozó kutatások még nincsenek, de nagy valószínűséggel ha teljesen nem is szünteti meg a veszélyt, de jelentősen csökkentheti a káros anyag otthonunk levegőjében való rekedését.

Hirdetés

Ezzel pedig akár gyakorlatilag életeket menthet.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!