CímlapsztorikTudomány

Mindent fenekestől felforgat, amit a covid eredetéről kiderítettek

Ez most alaposan felfogja kavarni az állóvizet. Döbbenetes felfedezést tettek a vuhani halpiaccal kapcsolatban.

A koronavírus-járvány kitörése óta keresik a választ a kutatók arra a kérdésre, hogy honnan indulhatott ki a betegség, és mely forrásból kezdett el terjedni. Volt olyan elmélet, amely szerint egy rosszul sikerült laboratóriumi kísérlet eredménye lett a világjárvány.

Noha egyre többe azt sugallják, hogy ez mára ki lett zárva, ez nem teljesen igaz.

Hirdetés

Mindenesetre előkerültek újabb nyomok a hírhedt vuhani halpiacról ahonnan állítólag elindult az egész.

A szakemberek szerint a kiindulópont a vuhani piac lehetett, ám ahhoz, hogy a kérdésre valamivel pontosabb választ kapjunk, meg kellett vizsgálni azokat a mintákat, amiket onnan gyűjtöttek be.

A minták egyértelműen megerősítették, hogy a koronavírus a 2020 júliusában bezárt vuhani piacról származik. Ezek vadon élő állatokból származó genetikai anyagot tartalmaztak, és a koronavírust is kimutatták belőlük.

Mindez arra utal, hogy egy ilyen állat a vírus köztes gazdája lehetett, amiről aztán átterjedt az emberre a kórokozó. Ugyanakkor a kutatók szerint ez még mindig nem bizonyítja egyértelműen azt, hogy a vírus állatról emberre terjedt.

Mivel az adatokat egy nyilvános adatbázisba töltötték fel a CDC kutatói, így az a világ más részein is tanulmányozhatóvá vált.

Florence Débarre, a francia CNRS kutatóintézet evolúcióbiológusa szerint ezek az eddigi legfontosabb adatok a járvány kezdete óta.

A CDC adatai ugyanakkor arra utalnak, hogy a vuhani piac nem szuperterjesztő volt, hanem valóban a járvány kiindulási pontja, vagyis ott terjedhetett át állatról emberre a kórokozó.

Alice Hughes, a Hongkongi Egyetem tudósa szerint ugyanakkor érdemes fenntartásokkal kezelni a mostani eredményeket.

A szakember szerint ugyanis a nyestkutya genomja mellett csimpánzok és pandák genomját is azonosították a piacon.

Hirdetés

Mivel egy panda megölése halálbüntetést vonhat maga után Kínában, a piacon nem is lett volna szabad, hogy jelen legyen az állat genomja.

Fontos azonban kiemelni, hogy kínai tudósok kutatásáról van szó, amit ugyanakkor a Nature nevű neves szaklap is lehozott.

Ez azonban alapvetően csak még inkább kirobbantotta a vitát, mivel sokak szerint Kína vastagon benne volt különféle funkciónyerési kísérletekben, melyeket titokban a Vuhani Virológiai Intézetben végeztek amerikai pénzeken.

Az eset konléúziója az, hogy nincs itt smemi látnivaló, és valószínűleg amíg a felek érdekeltek ebben, soha nem fog kiderülni a 2020-as nagy világjárvány oka.

Mert valószínűleg – bár nem bizonyítható módon – Amerika és Kína is benne lehetett ebben az egészben.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!