EgészségünkTudomány

Napközben szunyókálsz? Súlyos következményei lesznek – állítják az orvosok

Egy megdöbbentő, nagy mintán végzett kutatás igen sokkoló eredményekkel zárult, erről jobb ha mindenki tud!

Ti szoktatok napközben ledőlni egy kicsit szunyókálni?

Ha ezt megtudod, ezek után nem fogtok!

Hirdetés

Ijesztő eredmények, nem várt összefüggés

Annak, aki túl gyakran szunyókál napközben, számolnia kell azzal, hogy ezen szokás összefüggésben állhat a magas vérnyomás és a stroke megnövekedett kockázatával.

A kutatók a brit Biobank anonim adataiból szemezgettek, és több százezer felnőttre vonatkozó információk megvizsgálása után jutottak a fenti megállapításra.

Az 500 ezer felnőtt Biobank-adataiból a kutatók kizárták azokat az egyéneket, akiknek már a vizsgálat megkezdése előtt magas volt a vérnyomása vagy agyvérzése volt.

Így 358 451 személy egészségügyi információit tekintették át, közülük 50 507-en szenvedtek magas vérnyomásban és 4333 stroke eset volt

-írja a hvg.hu.

Ez a magas vizsgálati szám további érdekes információkat is feltárt. Például a legtöbb rendszeresen szunyókáló férfi volt, dohányzott, naponta ivott, alacsonyabb iskolai végzettséggel és jövedelmi szinttel rendelkezett, és álmatlanságról és horkolásról is beszámolt.

Nagyon káros lehet a szervezetre, ez egyre biztosabb

A magasabb szunyókálási gyakoriság a magas vérnyomásra való genetikai hajlammal is összefüggést mutatott.

Azoknál, akik rendszeresen szundítottak napközben, 12 százalékkal nagyobb volt a magas vérnyomás és 24 százalékkal nagyobb a stroke kockázata, mint a ritkán és a soha nem szunyókálóknál.

És ami meglepő:

Hirdetés

ez a kockázat magasabb volt a fiatalabb, 60 év alattiak esetében (20 százalék), szemben a 60 év felettiek 10 százalékával.

Aggodalomra adhat okot az is, hogy a szundikálás gyakoriságának csak egy kategóriával történő növelése (például a sohasemről néhára) 40 százalékkal növelte a magas vérnyomás kockázatát.

Az is felmerült, hogy akár a szundikálás és a magas vérnyomás mögött is ugyanaz az ok állhat, ettől függetlenül nem zárható ki az ok-okozati összefüggés. Korábbi kutatások már utaltak arra, hogy a napközbeni szundi után megemelkedhet a vérnyomás, ami szerepet játszhat a stroke kockázatának növekedésében.

További vizsgálatok jöhetnek az ügyben

„Jelen kutatási eredményeink a korábbi klinikai tanulmányokkal együtt azt sugallják, hogy további vizsgálatokra van szükség az egészséges alvási szokások – beleértve a nappali szunyókálást is – és a szív- és érrendszeri betegségek közötti kapcsolat mechanikai alapjainak a tisztázásához”

– írják a kutatók a Hypertension című folyóiratban.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!

Ezzel egyúttal támogatod munkánkat.