CímlapsztorikTudomány

Nem várt dolgot fedeztek fel a Naprendszerből kilépő Voyager szondák: a tudósok sem értik

Valami olyat fedezhettek fel, ami mindent újraírhat, amit az űrről eddig tudtunk…?

Az amerikai Voyager–2 űrszondát elképesztően régen, 1977 augusztusában (vagyis kereken 45 évvel ezelőtt) indította útjára a NASA.

A szerkezet azóta az emberiség által készített, legmesszebbre eljutott objektumok egyikévé vált, és persze halad tovább ezekben a pillanatokban is a végtelen űrben.

Hirdetés

Csillagászati léptékben az űrszonda tehát meglehetősen lassan halad, éppen ezért lepte meg a kutatókat, hogy máris különös dologra bukkant.

A Naprendszeren túli űr ugyanis döbbenetesen sűrűnek bizonyult a mérései szerint, sőt valójában minél távolabbra halad, egyelőre annyival sűrűbb anyagba hatol.

Az előzetes feltevés az volt, hogy a távoli űrben a vákuum uralkodik, ehhez képest éppen az ellenkezőjét tapasztalják.

2013-ban egyébként a pár nappal korábban elindított Voyager-1 űrszonda szintén hasonlót észlelt, de egy teljesen más helyen, vagyis ez már-már általánosnak tekinthető.

A Naprendszerben általános elv, hogy a Naptól távolodva az űr egyre „üresebbé” válik, a plazmasűrűség a Naprendszer széle közelében már csupán 0,002 elektron köbcentiméterenként.

A Voyager-2 ehhez képest 0,12-es értéket észlelt, ami fejvakarást okozott a tudós társadalomban.

A Nap által létrehozott plazmabuborék határán, a heliopauzában a vártnál szintén erősebb mágneses mezőről számolt be az űrszonda.

Éppen ezért most úgy gondolják, hogy a hatalmas eltérést a csillagközi mágneses tér okozza.

Azonban még semmi sem bztos.

Hirdetés

A vadabb elméletek azt sem tartják kizártnak, hogy hamarosan akár idegen civilizációk jeleit is befoghatja valamelyik Voyager.

Ki mit gondol erről?

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!