Rákkeltő idegméreg a kávéban? Figyelmeztetést tettek közzé
Mégsem olyan egészséges kávézni, mint eddig gondoltuk?!
Akrilamid méreg a kávékban?
A tudósok és a WHO újra megfontolhatja a kávé rákkeltővé nyilvánítását?
Lehet, hogy egyesek soha többé nem fognak több kávét inni?
Az akrilamid egy fehér vegyület, ami szagtalan, szilárd és a vízben és szerves oldószerekben egyaránt jól oldódik.
1950-es évektől alkalmaznak akrilamidot ipari eljárások alkalmával, például poliakrilamidok gyártásához, ami lefordítva vízoldható sűrítőanyag.
Lényegében idegméreg, amelyet a Nemzetközi Rákkutatási Hivatal (IARC) a 2A csoportba, azaz emberi rákkeltő vegyületek csoportjába sorol.
Az akrilamid a kávékban a pörkölés során alakul ki, bár igaz, hogy a folyamat végéhez közeledve csökken, több mint 95%-a elbomlik. Tehát, a világosabb és rövidebb pörkölésű kávék akrilamid tartalma várhatóan sokkal magasabb, mint a sötét pörkölésű szemeké.
Egy új vizsgálat igencsak sokkoló adatokat közölt le.
Ezek alapján egyesekben újra felvetődött az aggodalom a kávé rákkeltő hatásaival kapcsolatban.
Ne feledjük, korábban maga a WHO is felvetette, hogy a kávé ezen és más okokból kifolyólag nem biztos, hogy egészséges, és sokáig kerülték is a hivatalos ajánlását.
A jelenleg hatályban lévő állásfoglalás a kávéval kapcsolatban az, hogy jóval több az egészségügyileg pozitív hatása, mint a negatív, ezért nem csak biztonsággal fogyasztható, de egészségesnek is kimondták.
A vizsgált kapszulás kávék, amik általában robusta vagy keverék kávét tartalmaznak, akrilamid-tartalma magasabb.
A világos pörkölésű minták magasabb vagy hasonló mennyiségű akrilamid-tartalmat eredményeztek, sötét pörkölésű társaiknál.
A koffeintartalmú és a koffeinmentes kávéminták között nincs jelentős különbség, azért mert a koffein kivonása során nincs befolyásolva számottevően a kávé akrilamid-tartalma.
Ha laikusként levonnánk egy következtetést, akkor arabica, hosszan pörkölt és sötét pörkölésű kávét értelmezhetjük kevesebb akrilamid tartalmúnak.
Tehát kevésbé rákkeltőnek.
Az akrilamidot ugyanis még a WHO által elrendelt vizsgálatokban is erősen rákkeltőnek találtak.
Azonban ahhoz, hogy ezt szabályozni lehessen, jóval több mindenhez kellene a WHO-nak is “hozzányúlnia”.
Kevesen tudják ugyanis, de akrilamid nem csak a pörkölt kávékban van.
Ez a vegyület egy a burgonyában és a gabonafélékben nagy mennyiségben előforduló aminosav, és ami az aszparagin hatására, valamint a magas szénhidrát-tartalmú, hőkezelt élelmiszerekben átalakulási termékként képződik.
Magyarul benne van a snack-ekben, a burgonya chips-ekben, a kenyérfélékben, a gabonatermékekben és a kávéban is.
Elnézve az emberek életmódját és élelmiszer-fogyasztási szokásait, nem csodálkozunk, hogy valóságos rákjárvány tombol a Földön…