Tudomány

Riasztó dolgot figyeltek meg a koronavíruson átesett betegen: “valójában meg sem gyógyulnak, de ez még nem minden”

Hónapokon át tartó krónikus tüneteket okoz egyre több embernél a fertőzés, de ennél is aggasztóbb dolgok derültek ki.

Számos beteg, akik márciusban kaptál el a vírust, és később kigyógyultnak hitték őket, valójában a mai napig fertőzött.

Mi több, kínzó tünetek gyötrik őket, a vírusból ugyanis nagyon úgy néz ki, hogy “nem lehet kigyógyulni”.

Hirdetés

Nyilvánvaló, hogy ki lehet, de először figyeltek meg olyat, hogy egy vírus még hónapokon át is küzd a szervezettel, a betegek pedig vissza-vissza esnek, tüneteket produkálnak.

Ezt főleg az enyhébb lefolyású esetekben figyelték meg, azonban a tendencia és az esetek száma meglehetősen aggasztó képet fest.

A látottak és tapasztaltak azt bizonyítják, ami mára már tényként kezelendő a tudományos körökben: hogy a vírus maga a vért támadja, nem pedig a tüdőt, és test szerte próbálja legyűrni az immunrendszert.

Érdekes jelenségre lett figyelmes a The Atlantic újságírója: kilenc olyan amerikai emberrel beszélt, akik „hosszútávúzósnak” hívják magukat, azaz olyan koronavírusos betegek, akik hónapok óta szenvednek a betegség tünetei miatt.

Ezek az emberek jellemzően úgy kapták el a vírust, hogy nem volt szükségük intenzív kórházi ellátásra, így

kezeletlenül maradtak, de a tüneteik nem igazán akarnak szűnni.

Az említett betegek jó része egyébként egészséges és fitt, ráadásul fiatal, mindenféle alapbetegség nélkül.

A tüneteik kórházi kezelés nélkül enyhének minősülnek, viszont hónapok óta tartanak, és rányomják a bélyeget a mindennapi életükre.

„Azok az apró örömök, amelyeket mások a karantén alatt átéltek – jóga, kenyérsütés – számomra lehetetlennek bizonyulnak”

Hirdetés

– mondta a cikkben megszólaltatott glasgow-i újságíró, Vinny LeClerc, aki március közepén lett beteg.

Az oktatásban dolgozó Chloe Kaplan, aki a 78. napon jár a betegségben, arra panaszkodik, hogy az emberek nem értik, hogy lehet beteg, ha egyszer nem esik bele a súlyos fertőzöttek vagy az enyhe tünetekkel megúszók táborába.

A megkérdezettek közül ötből három ember a 30-49-es korosztály tagja, 56 százalékuk nem került a tüneteivel kórházba.

Még mindig nagyon keveset tudunk a koronavírus-fertőzésről, az viszont már biztos, hogy több különböző szervet is megtámad: a tüdőn kívül a szívre, az emésztőrendszerre és a vesére is hatással van.

A „hosszútávozósok” számára az elhúzódó tünetek valószínűleg a legyengült szervezet és a vírusfertőzés nyomai, mint például a hegesedett tüdőszövet miatt maradnak meg ilyen sokáig.

Azonban a legvészjóslóbb feltételezések szerint a vírus maga újra és újra megtámadja az immunrendszert, így voltaképpen a kigyógyultak sem kigyógyultak, lappang bennük a vírus.

Emiatt akár egy-egy negatív vírusteszt után is később újra fertőzhetnek.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!