Tudomány

Titokzatos fekete organizmust fedeztek fel Csernobilban: mutáns falja fel a sugárzást?

Az egyik atomreaktor belsejében találták meg az ismeretlen élőlényt, ami a tudósokat is zavarba ejtette. Fordulatot hozhat a földönkívüli élet kutatásában is.

Elképesztő felfedezést tettek tudósok a csernobili atomreaktor belső falán, mely az egész biológiai ismereteinket is átírhatja.

Arról van szó, hogy már 1991-ben voltak annak nyomai, amit most végérvényesen megerősítettek.

Hirdetés

A csernobili atomkatasztrófa 1986-ban következett be egy hatalmas robbanással, mely során lerobbant az egyik reaktor fala és teteje is.

A katasztrófa mértéke hihetetlenül nagy volt és egész Európát veszélybe sodorta.

A sugárzás mértéke brutális volt, és a tudósok szerint a reaktor közvetlen közelében még évtizedek múlva sem maradt meg semmi, mai “él”.

1991-ben azonban mégis észrevettek valamit, amit aztán új laboreredmények megerősítettek.

Egy ismeretlen organizmus ugyanis képes volt megtapadni a reaktorfalon.

Ráadásul raidoaktív sugáőrzással táplálkozik ez a fekete, gombaszerű organizmus.

Akkor úgy gondolták, hogy a fekete gomba – számos fajtársához hasonlóan – nagy mennyiségben tartalmazza az emberi bőr színéért is felelős melanint, amely megvédi a szervezetet a nap-, illetve az ultraibolya sugárzástól.

Ezért is tud megélni az extrém környezetben.

Ám azóta kiderült, hogy nemcsak elnyeli a sugárzást, hanem a növekedését elősegítő egyfajta kémiai energiává alakítja azt.

Hirdetés

Minden bizonnyal nem ez az egyetlen ilyen gombafajta van a világegyetemben.

Ekaterina Dadachova 2008-as tanulmánya – ami az akkori New York-i Albert Einstein Orvostudományi Főiskolán készült – szerint ilyen gombaspórákat találtak tömkelegével a korai krétakori lerakódásokban, amikor egy kisebb kihalás volt a bolygón.

Ez az időszak egybeesik azzal az eseménnyel, amikor a Föld átlépte a “mágneses nullát”, amely eredményeként a mágneses védőpajzs teljesen legyengült.

A tudósok továbbra is hangsúlyozták, hogy a gombák nem szüntetik meg a radioaktív sugárzást, hanem radiotróf fajként képesek táplálékforrássá alakítani azt.

Így ezek a gombák inkább jófajta tápanyagforrást jelenthetnek a hosszú küldetésekre induló űrhajósoknak, illetve a későbbiekben a Földön kívüli kolóniák létesítésekor.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!