Tudomány

39 ezer éves tökéletesen konzerválódott barlangi medve teteme került elő Szibériából

A 39 ezer éves állat fogai, orra és belső szervei is konzerválódtak.

Akár újra is lehetne klónozni a tudósok szerint…

Egy kifejlett barlangi medve tökéletes állapotban fennmaradt maradványaira bukkantak az észak-szibériai Ljakhovszkij-szigeteken

Hirdetés

– írja a Business Insider.

A 39 ezer éves állat fogai, orra és belső szervei is konzerválódtak.

A tetemet rénszarvaspásztorok találták meg, utóbb pedig a Jakutszki Északkeleti Szövetségi Egyetem (NEFU) csapata kezdte el vizsgálni.

Lena Grigorjeva, az intézmény munkatársa szerint kivételes felfedezésről van szó, korábban nem találtak olyan teljes barlangimedve-tetemet, melyben a lágy szövetek is fennmaradtak.

A faj az utolsó jégkorszak idején élt Eurázsiában a gyapjas orrszarvúkkal és mamutokkal egy időben.

A hímek akár közel 1 tonnásra is megnőhettek, a ragadozó jóval nagyobb volt, mint mai rokonai.

A kutatók célja most az, hogy átfogó, többek közt genetikai elemzést is magába foglaló vizsgálat alá vessék a maradványt.

A kifejlett egyedtől függetlenül Jakutföld szárazföldi részén is azonosítottak egy jó állapotú leletet, ez egy bocstól származik.

Szibériában az állandóan fagyott talaj, az úgynevezett permafroszt lenyűgöző módon képes megőrizni az ősi maradványokat, ahogy azonban melegszik a bolygó, úgy enged fel ez a különleges talaj.

Hirdetés

Ennek következtében nő a hasonló felfedezések száma, igaz, a permafrosztból kikerült tetemek gyorsan bomlani is kezdenek…

Ygy a folyamat nem tekinhető teljesen pozitívnak paleontológiai szempontból.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!