Új kutatás erősíti meg: rákkeltők a feldolgozott húsok, végig mérgeztek minket a tudtunkon kívül?!
Fogyasztasz virslit, vagy felvágottat? Akkor ezt feltétlen hallanod kel… A WHO ijesztő közleménnyel állt elő…
Régóta tudni lehet, hogy egyes feldolgozott ételek nem igazán tekinthetők az egészség szimbólumainak, és még enyhén is fogalmaztunk.
Arról van szó, hogy a feldolgozás során ugyanis egyes ételek úgy átalakulnak szerkezetileg kémiailag, hogy annak beláthatatlan következményei lehetnek az emberi szervezetbe jutva.
Kifejezetten ilyen veszélyes “elemnek” állítja be a WHO legújabb ajánlása a Vörös húsokat, különösen a feldolgozott vörös húsokat, tehát a házi húsokról most nem beszélünk…
Feldolgozott hús pl. a virsli, a sonka, a kolbász, felvágottak, a konzerv hús és a húskészítmények.
A magas hőmérsékleten vagy forró felülettel közvetlen érintkezésbe kerülő élelmiszerekkel, például grillezéssel vagy pirítással történő főzés többféle rákkeltő vegyi anyagot (például policiklusos aromás szénhidrogéneket és heterociklusos aromás aminokat) termel. Ugyanakkor a vizsgálatok szerint nem volt elegendő adat ahhoz, hogy megállapítsák, hogy a hús készítésének módja befolyásolja-e a rák kockázatát.
Mi alapján mondja a WHO és más szervezetek, hogy rákkeltő?
A feldolgozott hús kapcsán epidemiológiai vizsgálatok alapján elegendő bizonyítékot találtak a kutatók ahhoz, hogy a rákkeltő kategóriába sorolják.
A vöröshús rákkeltő kockázata a vizsgálatok alapján a vastagbélrák, a hasnyálmirigyrák
és a prosztatarák kapcsán merül fel, míg a feldolgozott húsok fogyasztása esetében elsősorban a vastagbélrák kockázata magas.
A kockázat az elfogyasztott élelem mennyiségével nő.
Tíz, e témakörben végzett vizsgálatból származó adatok elemzése szerint a napi 50 grammnyi feldolgozott hús körülbelül 18% -kal növeli a vastagbélrák kockázatát.
A vöröshús fogyasztásával kapcsolatos rákkockázatot nehezebb megbecsülni.
A vöröshús és a vastagbélrák összefüggéseire végzett ok-okozati vizsgálatokból származó adatok arra utalnak, hogy a vastagbélrák kockázata napi 100 grammonként 17% -kal nőhet.
A feldolgozott hús több összetevőből áll és a feldolgozása tartalmazhat rákkeltő vegyi anyagokat, mint pl. a N-nitrozo-vegyületek és a policiklusos aromás szénhidrogének.
A vörös hús vagy a feldolgozott hús főzése heterociklusos aromás aminokat, valamint más vegyi anyagokat is tartalmaz, beleértve a policiklusos aromás szénhidrogéneket is, amelyek más élelmiszerekben és a levegőszennyezésben is megtalálhatók.
Ezen vegyi anyagok némelyike ismert vagy feltételezett rákkeltő anyag.
Mi a WHO vonatkozó ajánlása?
Az IARC (International Agency for Research on Cancer) olyan kutatási szervezet, amely értékeli a rákbetegségek okairól rendelkezésre álló bizonyítékokat, de nem tesz egészségre vonatkozó ajánlásokat.
A nemzeti kormányok és a WHO felelősek a táplálkozási irányelvek kidolgozásáért.
Az IARC által végzett értékelés megerősíti a WHO 2002-es ajánlását, miszerint a húst fogyasztóknak mérsékelniük kell a feldolgozott hús fogyasztását a vastagbélrák kockázatának csökkentése érdekében.
Néhány más táplálkozási irányelv azt is javasolja, hogy korlátozzák a vörös hús fogyasztását is, de ezek főként a zsír és a nátrium bevitelének csökkentésére összpontosítanak, amelyek a kardiovaszkuláris betegségek és az elhízás kockázati tényezői.
Azok, akik aggódnak a rák miatt, megfontolhatják a vörös hús vagy a feldolgozott hús fogyasztásának csökkentését.
A baromfi és a hal fogyasztásával kapcsolatos rákkockázatokat nem értékelték.
Az IARC munkacsoport több mint 800 különböző humán rákkutatást vizsgált (egyes tanulmányok mindkét típusú húsra vonatkozóan adtak adatokat; összesen több mint 700 epidemiológiai vizsgálat adta a vörös húsra vonatkozó adatokat, és több mint 400 epidemiológiai vizsgálat szolgáltatott adatokat a feldolgozott húsról). Az IARC munkacsoportja 10 országból 22 szakértőből állt.
Érdemes tehát ezen az egészen elgondolkodni.
Nem véletlenül létezik az a nagyon bölcs és nagyon régi mondás, hogy az vagy, amit megeszel, vagy hogy az ételben a betegség.
Mert végső soron minden innen ered.
A tápanyagok és vitaminok bevitelének legfőbb forrása kellene hogy legyen, ma azonban egyre több betegséghez köthetők egyes feldolgozott élelmiszerek, melyek kezdik kiszorítani az egészségesebb ételeket…
A döntés végső soron a miénk minden egyes nap, a bevásárlóközpontban állva, hogy mit emelünk le a polcról…