Baj van: metán szivárog az Antarktiszból – a légkört is belobbanthatja?
Korábban már egy nagyobb tömeges kihalás okozója lehetett a hirtelen felszabaduló metán.
Tudósok aggasztó jeleket figyeltek meg a sarkvidékeken…
Aktív metánszivárgás van az Antarktiszon, amiről eddig senkik sem tudott, és ami megmagyarázhatná azt, hogy miért melegedett fel ennyire drámai ütemben a déli-sark.
Az északi sarkvidékek metánszivárgásáról már évtizedek óta tudnak és kutatták is.
Az egyik legnagyobb múltbéli tömeges kihalási eseményt is ehhez kötik, mert a felszabaduló, hirtelen nagy mennyiségben a légkörbe áramló metán egyszerűen “belobbanthatta” a légkört, ami globális katasztrófát okozott az egész bolygón.
A becslések szerint akkor az élőlények 80-90%-a pusztult el a felszínen.
Egy ilyen és ehhez kísértetiesen hasonló katasztrófára már évek óta figyelmeztetnek, főleg mióta egyre nyilvánvalóbb jelei vannak a szibériai permafroszt állandóan fagyott talajának felolvadásának.
Most ugyanerre a folyamatra találtak bizonyítékokat az Antarktisz esetében is.
Az Antarktisznál az aktív gázszivárgást először búvárok észlelték 2011-ben, de a szakértők csak 2016-ban jutottak el a helyszínre, hogy tanulmányozzák, majd elvégezzék a laboratóriumi elemzéseket.
A csapat legfontosabb felfedezése az volt, hogy a metánevő mikrobák, amelyek hamar megtelepednek a szivárgások helyszínén, ezúttal sokat késtek.
Több mint 5 évbe telt, amíg megjelentek, és azt követően is észlelhető volt, hogy a metán gyorsan szökik a tengerfenékről.
A kutatókat nagyon aggasztja, hogy a felmelegedés miatt metán szabadul fel a fagyott tengerfenékből vagy a tartósan fagyott talajból, azaz a permafrosztból.
A tudósokat is meghökkentette, hogy az északi-sarki permafroszt 70 évvel korábban kezdett el kiolvadni, mint jósolták.
Andrew Thurber, az Oregoni Állami Egyetem munkatársa és a csapat vezetője szerint rendkívül nyugtalanító a folyamat, azt viszont pozitívumként értékelte, hogy a szivárgás felfedezése miatt egy természetes laboratóriumban nyílik lehetőség a jelenség tanulmányozására.
A szivárgás okát egyelőre nem tudták megmagyarázni.
Bár egy aktív vulkán oldalában helyezkedik el, mégsem valószínű, hogy a vulkánból törne fel
– mondta Thurber.
A friss tanulmány alapján a metánszivárgást a McMurdo-szorosban, egy vulkáni kúpon észlelték.
A 70 méter hosszú, fehér mikrobiális szőnyeg jelezte folt mellett egy másik szivárgást is felfedeztek a 2016-os expedíció során.