A kőzet, ami a legpusztítóbb bombává változott: dokumentumfilm rántja le a leplet róla, és arról, hogyan vált fegyverré!
A Föld legkeresettebb és legfélelmetesebb anyagává vált…
Az anyag, aminek a megtalálása után már semmi sem volt ugyanaz.
Ez hozta létre a modern világot. Az egész Földet, és mindenki életét megváltoztatta.
A tiszta és korlátlan erő álma volt… aztán egy rémálom lett belőle, mely megmérgezte a Földet.
Sokáig ez volt a Föld legáhítottabb kőzete, egyben legyűlöltebbje is.
Korlátlan energiaforrás
A legendák azt mondják, hogy egy sárkány pihen a világ alatt. Az emberiségnek pedig vigyáznia kell arra, hogyan ébreszti fel ezt a sárkányt.
Sokak szerint a jelen távlatából tekintve a legenda egy olyan kőzetről beszélt, amiben hihetetlen erő, energia rejlett.
Az emberiség pedig felfedezte, és megpróbálta megzabolázni az erejét.
Az elem felfedezését a német kémikusnak, Martin Heinrich Klaprothnak tulajdonítják, aki 1789-ben fedezte fel egy szurokérc nevű kőzetben. Az elem a nevét az Uránusz bolygóról kapta, amit 8 évvel korábban William Herschel fedezett fel.
Az urán elszórtan az egész földkéregben megtalálható. Átlagos koncentrációja 3-5 gramm/tonna (3-5 ppm). A földkéreg urántartalma – 25 km mélységig számolva – 100 milliárd tonnára becsülhető, míg az óceánoké 10 millió tonnára.
Az urán mindig is olyan volt sokak szerint, mint az “alvó sárkány”.
Csernobil rémálma
Egy a földből kiásott kőben hogy lehet ekkora erő? Mert nem csak a korlátlan energia álmát csillantotta meg a világ előtt, hanem a korlátlan pusztításét is.
Ilyen volt például Hirosima tragédiája is, mely megmutatta, hogy egy kő mennyire fontos összetevője lehet az akkori legmodernebb, legpusztítóbb tömeggyilkos létrehozásához.
A történelem során később is hallatott magáról, méghozzá Csernobilben. Az uránnak ugyanis jelentős szerepe volt a katasztrófát követő sugárzásban és a világ beszennyezésében.
Bombává vált az emberiség kezében
Az urán ékes példája annak, hogy egy különleges elem, egy kőzet, mely csak egy eszköz, nem jó, és nem is rossz, hogyan változik az ember kezében azzá, amivé.
Amikor kellett, energiát nyertünk ki belőle, amikor pedig pusztítani akartunk vele, riasztó példákat emeltünk az utókornak vele.
A dokumentumfilm részletekbe menően tárgyalja azt, hogy hogyan zaboláztuk meg – vagy mégsem? – az uránt.
Hogy mit tanult belőle az emberiség, és hogy talán nincs is még egy ennyire megosztó elem a Földön.
Egyszerre képes pusztítani, városokat, régiókat eltüntetni, és a mindannyiunk hétköznapjait, életét működtető energiát adni.