Lehet, hogy egész életedre védett vagy a Pfizertől: egy Székelyföldi kutatás újraírhat mindent
Itt az ideje újraírni a tudományos ismereteinket…
Nem akármilyen eredményeket osztottak meg a tudósok egy nagyszabású, hatalmas mintával dolgozó Székelyföldön történt kutatás során.
Az eredmények akár teljes mértékben újraírhatják a koronavírus elleni harcunkat.
Egy székelyföldi kutatás szerint tartósabban védettek a koronavírustól azok, akik a fertőződés után kaptak védőoltást, mint azok, akik csak az oltás által szereztek védettséget.
A kutatást a sepsiszentgyörgyi Pro-Vitam Diagnosztikai és Kutatóközpont végezte, mely 2020 őszén.
A vizsgálatban a fertőzésnek fokozottan kitett 122 egészségügyi dolgozó koronavírusantitest-szintjének alakulását követték.
Megállapították, hogy a betegségen már átesett, beoltott személyek esetében már a vakcina első dózisának a beadását követő néhány napon belül erős antitestes immunválasz alakul ki.
“Azok esetében, akik már korábban átestek a betegségen, a Pfizer/BioNTec oltás első dózisa emlékeztető oltásként működik.
Ennek megfelelően napokon belül erős antitesttermelést vált ki náluk a vakcina.
Ezzel szemben azoknál, akik még nem estek át a koronavírus-fertőzésen, és így kapják meg a védőoltás első adagját, az immunválasz kialakulása csak fokozatos, de tíz nappal az oltás második adagjának beadását követően már mindenkinek van kimutatható mennyiségű antitestje.
Ezek átlagos mennyisége a következő hetekben folyamatosan kevesebb, mint a fertőzésen átesett és beoltott személyek esetében”
– idézte Fejér Szilárdot a kutatásról kiadott közlemény.
A kutatás kimutatta: a fertőzésen át nem esett, beoltott személyek esetében az antitestek mennyisége a második hónaptól fokozatosan csökken, míg a fertőzésen átesett és beoltott személyek esetében ez a csökkenés jóval lassabb.
A kutatási eredmények azt is sugallják, hogy a második oltás idejének néhány hetes eltolásával jóval tartósabb immunválaszt lehetne kiváltani azoknál a személyeknél, akik nem estek át a betegségen.
A közlemény azonban arra is kitér, hogy ennek az alátámasztásához további kutatásokra van szükség. A kutatás szerint a súlyos megbetegedések ellen maximálisan véd a vakcina.
Akár élethosszig tartó védelmünk is lehet tehát a Pfizert vakcinájától, de a kutatók óvatosak.
Hogy ez utóbbit is megerősítsék, további vizsgálatokra van szükség.