Megvan, mi történik a halál után: döbbenetes eredményekre jutottak a tudósok
A halál beálltának perceiben megmagyarázhatatlan folyamatok mennek végbe.
Nagyjából 30 másodperccel a szív leállása után olyan agyi aktivitási mintázatot sikerült megfigyelni, amilyet az „öntudatos agy” produkál.
Emellett a vizuális információk feldolgozását végző látókéreg is feltűnő aktivitást mutatott.
A terminális esetek túlnyomó részében az orvosok akkor állapítják meg a halál beálltát, amikor a szív már nem ver tovább”
– mondta dr. Sam Parnia kutató orvos (NYU Langone School of Medicine).
„Technikai értelemben véve így határozzuk meg a halál bekövetkeztének időpontját, minden azon a pillanaton alapul, amikor a szív már nem ver tovább”
– tette hozzá a szakember.
A SZÍV MEGÁLLÁSÁT KÖVETŐEN AZ AGY VÉRELLÁTÁSA MEGSZŰNIK, ENNEK NYOMÁN PEDIG AZ AGYFUNKCIÓK SZINTE AZONNAL LEÁLLNAK.
„Minden agytörzsi reflex elveszik – a garati, a nyelési, a szemhéjzárási reflexek mindegyike a múlté lesz”
– mondta Parnia.
HALÁLKÖZELI ÉLMÉNYNEK (ANGOLUL NEAR-DEATH EVENTS, NDE) A KLINIKAI HALÁL ÁLLAPOTÁBÓL ÚJJÁÉLESZTETT SZEMÉLYEKNEK A SZÍV LEÁLLÁSA, VALAMINT ÚJJÁINDÍTÁSA KÖZTI IDŐSZAKBAN ÁTÉLT VIZUÁLIS ÉS VERBÁLIS ÉLMÉNYEIT NEVEZZÜK.
Annak ellenére, hogy a klinikai halál állapotából visszatértek beszámolói túlmutatnak a tudomány jelenlegi ismeretein, az NDE események tudományos módszerekkel is megközelíthetők, azaz nem utasíthatók kizárólag a misztikum, a filozófia, valamint a vallási eszmék tárgykörébe.
A legtöbben egy sötét alagútról számolnak be a végén egy fényforrással.
Ezek a beszámolók ténylegesen valódiak lehetnek a tudósok állítása szerint, az állatkísérletek ugyanis kimutatták:
Nagyjából 30 másodperccel a szív leállása után olyan agyi aktivitási mintázatot sikerült megfigyelni az állatoknál, amilyet az „öntudatos agy” produkál.
Emellett a vizuális információk feldolgozását végző látókéreg is feltűnő aktivitást mutatott.
A jelenséggel legutóbb a Manchester Metropolitan University (MMU) két kutatója, Neil Dagnall és Ken Drinkwater foglalkozott.
NÉHÁNY SZAKEMBER AZZAL MAGYARÁZZA A HALÁLKÖZELI ÉLMÉNYEK LÉTREJÖTTÉT, HOGY AZ AGY EGY DIMETIL-TRIPTAMIN (DMT) VEGYÜLETET SZABADÍT FEL A HALÁL BEKÖVETKEZTEKOR. A DMT ERŐTELJES PSZICHOAKTÍV HATÁSÚ ANYAG, AMELYNEK SZEDÉSE GYAKRAN TÁRSUL SPIRITUÁLIS ÉS MISZTIKUS ÉLMÉNYEKKEL.
A DMT felszabadulásával kapcsolatos bizonyítékok azonban nem teljesen meggyőzők, még akkor sem, ha számos tudós meggyőződése, hogy a test születéskor és halálkor is természetesen bocsát ki DMT-t.
Az MMU kutatói szerint jelenleg nincs egyértelmű magyarázat arra, miért következnek be a halálközeli élmények.
Az folyamatos kutatások azonban egyre közelebb visznek e rejtélyes jelenség megértéséhez.