Női nemi hormonok és vegyi anyagok vannak az ivóvízben: mérgeznek minket?
Megdöbbentő információk láttak napvilágot, az EU már elrendelte a vizsgálatokat és az ivóvíz megfigyelését az összes tagországban.
Olyan hormonokat találtak a vízben, amelyek közül az egyik többek között a nők petefészkében található, de van olyan, ami csökkentheti a reprodukciós rátát.
Nemrég érkezett a hír:
Az Európai Bizottság az ivóvíz szennyezőanyag-mentesség érdekében döntött arról, hogy ezentúl az Európai Unióban a vízellátási lánc egészén szorosabban nyomon kell követni, hogy jelen van-e az ivóvízben
A BÉTA-ÖSZTRADIOL ÉS A NONIL-FENOL, KÉT OLYAN VEGYÜLET, MELY ZAVARJA A HORMONHÁZTARTÁS MŰKÖDÉSÉT
– közölte az uniós bizottság szerdán az MTI-vel.
Mik is ezek?
A sokkoló rész még csak most jön:
A nonil-fenolok képesek az ösztrogén utánzására, ami megbontja az érintett élőlények hormonális egyensúlyát.
A nonil-fenolok számos szennyvíz csatornában megtalálhatóak és így a környezetbe is kikerülhetnek, ami problémát jelenthet a természetes vizek ökoszisztémájára.
Az ösztradiol (INN: estradiol) (17β-ösztradiol) egy női nemi hormon.
Az ösztradiol a petefészek érő tüszőiben, a corpus luteumban, a placentában és a szubkutan zsírszövetben, férfiaknál kis mennyiségben a herékben is termelődik. Szintézisét a menstruáció megindulása (menarche) és a menopauza közti időben a hipofízis hormona szabályozza.
Férfiakban is jelen van, ez a fő humán ösztrogén hormon.
Az ösztradiolnak kulcsfontosságú szerepe van a nemi és reproduktív működésben, de más szervekre is hat, például a csontokra.
És ez folyik a csapból, szó szerint…