Furcsa rádiójeleket észleltek a tudósok, minden eddigi elméletet boríthat
Egy olyan rádiójel érkezett, ami folyamatosan sugárzik, és nem némul el, mintha valamiféle “adás” lenne.
Ismeretlen jelforrás egy távoli törpegalaxisból
Egy nemzetközi kutatócsoport furcsa, ismétlődő rádiókitöréseket észlelt, amely egy olyan törpegalaxisból származik, ami nagyjából 3 milliárd fényévre van a Földtől.
Az ezzel kapcsolatban készített publikáció szerint ezek a kitörések egyértelműen eltérnek azoktól, amelyeket eddig észleltek a tudósok.
A gyors rádiókitörések (fast radio brusts, FRB) a világűrből származó olyan rádióhullámok, amelyek a másodperc ezred részéig tartanak.
Vannak olyan sorozatok, amelyek csak észlelhetők, de olyanok is, amelyek ismétlődnek. Ezek több rövid, intenzív hullámot bocsátanak ki.
Néhány ilyet már sikerült visszakövetni egészen a forrásgalaxisig, ám az impulzusok pontos okát még nem határozták meg.
Ez azonban nagyon fontos lenne, hogy meg lehessen magyarázni a létrehozásuk pontos okát.
Egy biztos: bármi is a forrás, az szabályos, ismétlődő rádióhullámokat bocsátott ki.
Ezután más teleszkópokkal is végeztek megfigyelést, így 2021 végére arra jutottak, hogy a forrás egy távoli törpegalaxis pereméről származik. A
z eredményt most tették közzé a Nature-ben.
Akár földönkívüli üzenet is lehet
Korábban volt már egy, az FRB 190520B-hez hasonló gyors rádiókitörés, amit felfedeztek a csillagászok. Ez volt az FRB 121102, ám a kettő között van egy igen fontos különbség: utóbbi hónapokra elnémul, míg a mostani felfedezés folyamatosan aktív.
Eddig azt gondolták, hogy csak kétféle rádiójel létezik az univerzumban: a szupermasszív fekete lyukaké, valamint a csillagokhoz köthető.
Ez a jel azonban mindent felboríthat, és komolyan felmerült már az is, hogy földönkívüli rádiójel is lehet.
Talán épp felénk sugározzák, ezért tudtuk könnyebben észlelni a jelet, és lehet, hogy egy eddig ismeretlen civilizáció próbálja velünk felenni a kapcsolatot- fejtegetik a tudósok.