CímlapsztorikTudomány

Világkatasztrófát jelezhet hogy egyre hosszabbak a földi nappalok: a tudósok sem teljesen értik

Rejtély, miért egyre hosszabbak a nappalok, de van a tudósok előtt egy lehetséges válasz, ami akár az emberi civilizáció végét is jelentheti.

Hamarosan jön az “utolsó nap a Földön”?

Baj van, és senki nem tudja egyelőre a tudósok közül hogy mekkora, csak hogy van.

Hirdetés

A Földön egyre hosszabbak a nappalik, a jelenség oka pedig aggastó lehet hogyha igaz az amit a tudósok állítanak.

Egyre hosszabbá válnak a napok a Földön, de egyelőre senki sem tudja tudományosan megmagyarázni, hogy miért történik ez.

Közben viszont alig több mint egy hónappal ezelőtt regisztrálták a legrövidebb napot a mérések óta.

Az már régóta ismert, hogy a Föld forgási sebessége nem teljesen állandó, tehát a teljes körbefordulás nem mindig pontosan 24 órát vesz igénybe.

A napok tehát általában hosszabbak vagy rövidebbek ennél, de csupán néhány mikroszekundummal (a másodperc egy milliomod része).

A forgás sebességét a Hold és a Föld tömegeloszlása ​​is befolyásolja, a teljes körbefordulás pontos idejének meghatározását pedig az atomórák és a pulzárok teszik lehetővé.

A napjaink egyébként 2020-ig fokozatosan rövidültek, azóta viszont egyre hosszabbak.

A forgás gyorsulásának folyamata tehát egyszer csak megfordult, és jelenleg senki sem tud egyértelmű magyarázattal szolgálni a jelenségre.

Volt azonban valami, ami még ennél is furcsább:

Hirdetés

Annak ellenére, hogy a napok 2 éve egyre hosszabbak, 2022. június 29-e volt a legrövidebb nap az elmúlt 50 évben – írta meg az IFLScience.

Mindenesetre van néhány lehetséges magyarázat arra, hogy miért változhat idővel a napok hossza.

A Föld és a Hold közötti kölcsönhatás – amely az árapály jelenségéért felelős – lassan kimeríti a rendszert, és a Föld fokozatos lelassulásához vezet.

A dinoszauruszok korában ugyanis még nagyjából fél órával rövidebbek voltak a napok. A tudósok arra számítanak, hogy hosszú távon a Marsénál is lassabb lesz a Föld forgása – a Marson jelenleg 24 óra, 37 perc és 22 másodperc hosszú egy nap.

A korábbi gyorsulás magyarázható azzal is, hogy drasztikus ütemben olvadt a sarkvidékek jege. 1972 és 2020 között átlagosan 3 milliszekundummal lettek rövidebben a napjaink.

Befolyásolhatják továbbá a napok hosszát a földrengések – amelyek átalakíthatják a bolygó tömegeloszlását –, sőt még az időjárás-változások és az Egyenlítő közelében lezúduló nagy esők is.

Ez utóbbi azért aggasztó, mert a bolygónk és annak klímája egyre inkább elmegy ebbe a szélsőséges irányba.

Vagyis ha igazuk van a tudósoknak, világkatasztrófa fog fellépni idővel, egy nagyon lassú, de pusztító folyamat, ami idővel élhetetlenné is teszi egyúttal a Földet.

Ám ha a Földet gyorsító és lassító összes ismert hatást összeadjuk, még akkor sem kapjuk meg a magyarázatot a legutóbbi megfigyelésekre.

Tehát valami más is van a háttérben – csak egyelőre még nem tudni, hogy micsoda.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!