CímlapsztorikTudomány

Pusztító erejű koronakidobódás “bombázhatja vissza a kőkorszakba” az emberi civilizációt

A Nap egyre aktívabb, 2023-ra pedig elérjük a szoláris maximumot, ami katasztrofális eseményeket tartogathat.

Az elmúlt években tapasztalhattunk bizonyos furcsa jelenségeket az égen, és konkrét üzemzavarokat a GPS navigációs rendszereinkben a tévéadásban és a műholdakban.

Ezek egyike sem volt véletlen, hanem az úgynevezett korona kidobódás, napkitörés hatása.

Hirdetés

Sőt, idén is több ízben előidéztek sark fényeket alacsonyabb szélességi körökön is. Ezeket a fényeket normális esetben szinte csak az északi országokban lehet látni.

Jól érzékelhető tehát, hogy a napkitörésnek jelentős hatása lehet a bolygónkra.

Különösen, ha telibe kap egy ilyen Napkitörés minket, amire egyre nagyobb az esély, mivel a szakértők szerint a 2023-as évre elérjük a szoláris maximumot.

Azaz a Nap aktivitása soha nem látott mértékűre nő, gyakoribbá válnak a kitörések, korona kidobódások.

Ezek ha megfelelő erősségűek és pont a Föld felé irányulnak, komoly üzemzavarokat okozhatnak az elektromos hálózatban, vagy a teljes globális internetet is elállíthatják.

Az egyik legerősebb ilyen esemény a Carrintgon-esemény volt, mely az akkori távvezeték hálózatokat tette tönkre teljesen 1859. szeptember 1-jén.

Ma egy hasonló erősségű napkitörés “visszabombázhatná” a kőkorszakba az elektromosságtól szinte teljesen függő civilizációnkat.

Csillagunk folyamatosan bocsát ki részecskéket, főként protonokat és elektronokat, de néhány ionizált atomot, például héliumot is.

Amikor különösen nagy kitörések és plazma-kilövellések indulnak el a Napból, ezeket a részecskéket magával ragadja, közel relativisztikus sebességre (a fény sebességhez nagyon közeli sebesség) felgyorsulva, amelyek komoly sugárzási kockázatot jelent az űrhajósokra és az űrben keringő eszközökre is.

Hirdetés

Nem véletlne, hogy már több műholdat is ráállítottak a Napra, hogy figyelje és észlelje, ha kataklizmikus hullám indul el a FÖld felé.

Ez ugyanis 24-48 óra alatt érne ide, így lenne egy kis idő felkészülni, ha bekövetkezne a legrosszabb.

Az űrszonda a Nap “oldalát” figyeli majd, és a potenciálisan veszélyes naptevékenységről szinte valós idejű adatokat fog folyamatosan közvetíteni.

Ennek köszönhetően előre figyelmezteti a tudósokat a közelgő napviharokra, és így több idő lesz megvédeni a Föld körüli pályán keringő űrhajósokat, űreszközöket, és azt az infrastruktúrát, akiket, illetve amiket nem véd a Föld mágneses mezeje,ez által sebezhetőek csillagunk heves kitöréseivel szemben.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!