BioNTech: 2030-ra véget ér a rák kora, jönnek a rákvakcinák
Uğur Şahin és Özlem Türeci szerint a koronavírus elleni mRNS-vakcinatechnológiát át lehetne alakítani a rákos sejtek elpusztítására.
Több ilyen rákvakcina már a klinikai vizsgálatok szakaszában van.
Még az évtized vége előtt elérhetővé válhatnak a rák ellen kifejlesztett vakcinák a világjárvány egyik legsikeresebb Covid-vakcinája mögött álló házaspár szerint
− számolt be róla a The Guardian.
Uğur Şahin és Özlem Türeci, akik társalapítói voltak a BioNTech nevű német cégnek, amely a Pfizerrel együttműködve állította elő a forradalmi, mRNS-alapú koronavírus-vakcinát, elmondták,
hogy olyan áttöréseket értek el, amelyek optimizmusra adnak okot a rák elleni vakcinákkal kapcsolatban.
Az mRNS-koronavírus-vakcina úgy működik, hogy a vírus ártalmatlan tüskefehérjéjének genetikai kódját juttatja a szervezetbe.
A szervezet így később fel tudja ismerni a kórokozókat, az immunrendszer pedig megtámadja és legyőzi.
Ugyanezzel a megközelítéssel lehet az immunrendszert arra ösztönözni, hogy felkutassa és elpusztítsa a rákos sejteket − mondta Türeci, a BioNTech orvos igazgatója.
A vírusokat azonosító kód helyett a vakcina a rákellenes antigénekre − a daganatos sejtek felszínén található fehérjékre − vonatkozó genetikai utasításokat fog tartalmazni.
A BioNTech már a világjárvány kitörése előtt is dolgozott rák elleni mRNS-vakcinákon, de a cég a globális vészhelyzet miatt átállt a Covid-vakcinák előállítására.
A cégnek jelenleg több, rák elleni vakcinája van már a klinikai vizsgálatok szakaszában.