Kína lerohanhatja Oroszországot? Putyin mindent elveszíthet, még a jelenlegi területeket is?!
Putyin nemcsak Ukrajnát veszítheti el, hanem azt is, ami a posztszovjet birodalomból megmaradt. Mindent a feje tetejére állíthat a mostani helyzet.
Nagy a tét, repedezik Moszkva szövetségi rendszere
Az oroszoknak nincs elég erejük ahhoz, hogy az ukrán hadszíntér mellett Közép-Ázsiában is rendet tartsanak.
Ezt a helyzetet pedig örömmel kihasználja Kína.
Ez pedig tényleg egy rendkívüli fordulatot hozhat a háború menetében, de erről majd egy kicsit később…
A Megbonthatatlan Testvériség 2022 nevű hadgyakorlat október 10-én kezdődött volna.
Azonban a 6 ország kzül a kirgizek lemondták az egészet.
Nem ez az egyetlen jele, hogy repedezik Moszkva szövetségi rendszere.
Kína léphet, “lerohanhatja” a poszt-szovjet területeket?
Miután a Putyin-rezsimnek minden energiáját az ukrán harctérre kell fordítania, egyre kevesebb ereje marad a hajdani tagköztársaságok ellenőrzésére.
Így egy olyan zűrzavaros hatalmi vákuum jött létre, amelyet a korábban engedelmes „helytartók” és a szomszédos Kína is megpróbálnak kihasználni.
– olvasható a New York Times is elemzésében.
Széthullóban Putyin rendszere?
Az orosz tehetetlenség miatt most Jereván azzal fenyegetőzik, hogy kilép a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből.
A kazah kormány pedig Kínához készül fordulni saját területi biztonságának megvédése ügyében, holott az ország számos területét főleg oroszok lakják és ezért az orosz nacionalisták úgy is tekintik, mint Oroszország részét.
Tehát azt látjuk, hogy az a Moszkva vezette katonai szövetség, amelyet Putyin Oroszország NATO-ra adott válaszának tekintett, egyre kevésbé működik. Pedig ez adta az egykori szovjet köztársaságok feletti uralom biztosítékát is
-vélik a geopolitikai elemzők.
Putyin mindent elveszíthet?
Persze szó sincs arról, hogy Kína fogná és hirtelen bevonulna ezekre a szóban forgó területekre.
Annak ellenére, hogy akár meg is tehetné, hiszen az oroszok majdnem minden energiáját az ukrán háború köti le így aligha tudnának átcsoportosítani keletre, ha Kína támadásba lendülne.
Érthető, hogy Kína megpróbálja kihasználni a helyzetet, de az Egyesült Államok is megragadná az alkalmat, hogy Kirgizisztánnal egy új kétoldalú megállapodást írjanak alá.
A végén ha nem vigyáz Putyin, akkor a nagy ukrajnai területszerző és a ruszki MIR-t feltámasztó háborújából egy eleve vesztes háború lesz és még a poszt-szovjet területek egy része is “átáll” egy másik szövetségi rendszerbe.