Többé nem fogsz rágózni, ha ezt tudod: mérgeket és juhfaggyút rágunk?!
A Mayo Clinic is megszólalt az ügyben. A rágó összetevőinek alaposabb vizsgálata egy sor gusztustalanságot és ijesztő tényt is kiderített.
Kevesen tudják, hogy a rágózás egyáltalán nem olyan ártalmatlan szokás, mint azt elsőre gondolni lehetne róla.
Sőt.
Egy alattomos “gyilkos”, egy enyhe túlzással.
Vagy talán nem, hiszen hosszabb távon a mai napig nem tudni mit okozhat, mivel az erre irányuló vizsgálatokat rendre nem akarják elvégezni, vagy ahogyan sokan sejtik, nem áll érdekükben mert a gyártók és a lobbistáik folyamatosan gáncsolják ezeket a próbálkozásokat.
A sok műösszetevő között a juhviaszt sokszor fel sem tüntetik a csomagoláson, annyira elterjedt már. Pedig ha ott lenne, és elolvasnánk, talán nem rágnánk annyi gumit.
Lanolin – láthattuk már ezt a feliratot a szappanokon, tusfürdőkön is, de rágón még nem nagyon.
Olyan elterjedt alkotóelem, hogy a gyártók úgy gondolják, már fel sem kell tüntetni a csomagoláson.
Ez az adalékanyag a juhok faggyúmirigyéből származó olaj.
Háromféle anyagból állhat a rágógumi: a pisztáciafa lágy gyantájából vagy a chicle (szapodilla) nevű anyagból, aminek alapja egy növényi gyanta, vagy – és ez a legelterjedtebb – kőolajból, cukorból, aromákból szintetikusan készül.
A gyapjúviasz önmagában nem tűnik veszélyesnek.
A veszélytelen gyapjúviasz azonban korántsem minden, mert műédesítőszereket és aromákat is használnak, amik, ha sok rágót fogyasztunk, bélproblémákhoz is vezethetnek.
A Mayo Clinic szerint azonban:
a mesterséges édesítőszerek tartós egészségügyi problémákat okoznak, de kis mennyiségben fogyasztva nem veszélyesek.
Egyes kutatások kimutatták, a mindennapi rágózás összefüggésben állhat a rákkal, a stroke és a szívbetegség kialakulásával.
Igen, jól olvastad.
Hivatalosan tehát a tudósok egy jelentős része is elismeri, hogy rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztva a rágózás növelheti a stroke vagy a rák kockázatát.
A pontos hatásmechanizmusokat még mindig nem vizsgálták ki alaposan, de az összefüggés észlelhető.