Hitler összeomlása és utolsó órái ahogyan soha nem hallottad: velőtrázó és nyomasztó volt
Hitler utolsó órái hihetetlenül bizarrak voltak…
Főleg azok amiket a bunkerban töltött a főhadiszállása alatt amikor a Vörös hadsereg már Berlint ostromolta.
Nem véletlenül nem kerültek soha bele teljes egészében a történelem könyvekben és alig hallani róla részletekbe menően.
Hitler a bunkeréből 1945 Április 20-án, 56. születésnapján ment fel utoljára; egy héttel később a szovjet bombázás akadályozta meg az újabb kísérletet.
A bunkerben a rossz levegő és a megoldatlan latrinahelyzet miatt kezdett elviselhetetlen lenni az élet. Hitler születésnapját csak visszafogottan ünnepelték, amin maga is csak vonakodva vett részt.
A felszínről a szovjet tüzérség lövedékeinek tompa pukkanásait lehetett hallani, a zaj a vastag betonon át is lehatolt a helyiségbe.
Goebbels, miután telefonon értesítették a Führer összeomlásáról, beköltözött a bunkerba a feleségével és a gyerekeivel, elszánva magát, hogy a végsőkig vele marad, aztán majd heroikus mítoszt kreál, mint ahogy utólagosan Sztálingrádot is megpróbálta az utókorért hozott önfeláldozásként beállítani.
Hitler összeomlása 1945. április 22-én elindította a bunkerben kibontakozó kínos és értelmetlen dráma végjátékát. Végül megtört a varázs, a beosztottai Goebbels kivételével lassanként elhagyták őt.
Hitler dühöngéséről értesülve, Göring táviratot küldött Berlinbe, kinevezett utódként követelve a jogait, lesz, ami lesz.
Hitler már elvesztette benne a hitét a Luftwaffe kudarca miatt, és most felszólította a birodalmi marsallt, hogy mondjon le minden tisztségéről.
Göring pár órán belül házi őrizetbe került, egy SS egység állomásozott a háza előtt. Sőt Hitler azt is felfedezte, hogy az SS vezetője, Heinrich Himmler, a háta mögött egyezkedett a semleges Svédországgal, hogy Németország megadja magát a szövetségeseknek.
Egy berlini anyakönyvvezetőt hívatott a bunkerbe, és hivatalosan is feleségül vette Eva Braunt.
Lediktálta a végakaratát, és Dönitz főadmirálist tette meg utódjának.
1945 április 30-án, miután még egyszer búcsúzott munkatársaitól, Hitler délután fél négykor visszavonult Evával a dolgozószobájába. Pár perccel később egy lövés dördült.
Hitler inasa, Heinz Linge óvatosan kinyitotta az ajtót, és a diktátor holttestét pillantotta meg a kanapéra dőlve, vér szivárgott a jobb halántékából a golyó ütötte sebből.
Eva Braun (vagyis már Eva Hitler) mellette feküdt, a holttestéből erős keserűmandulaszag áradt.
Ciánnal vetett véget az életének.
Linge és Hitler adjutánsa, Otto Günsche, takarókba csavarták a holttesteket, és az SS őrség segítségével a hosszú lépcsőn át felvitték a Birodalmi Kancellária kertjébe, ahol benzinnel lelocsolták és meggyújtották.
A holttestek olyannyira megégtek, hogy csak a hamuban megmaradt fogmaradványok segítségével tudta később azonosítani a Hitler fogorvosának dolgozó fogtechnikus.
Amikor Hitler halálának híre elterjedt, és a háború véget ért, a Harmadik Birodalom iránti kötődés Németország lakossága körében szinte egy csapásra megszűnt.