Szivárog a Föld magja: beláthatatlan következményei lehetnek, a tudósok nem értik mi történik
Hogy milyen következményei lehetnek hosszabb távon, azt egyelőre csak találgatják, de nem éppen pozitív jóslatok születtek…
Szivárog a Földmag, egyelőre nem teljesen érhető, hogy miért
Egy új kutatás szerint a földmag folyamatosan szivárog a köpenybe, a kőzetek egy része pedig a felszínt is eléri.
A szakértők körében egy ideje folyik a vita arról, hogy a köpeny és a mag képes-e anyagot cserélni, a friss tanulmány viszont most eldönthetik a kérdést.
Az új adatok azt sugallják, hogy a mag anyaga 2,5 milliárd éve áramlik felfele.
A kutatók a magra jellemző volfrámot, illetve a főként a köpenyben fellelhető hafniumot elemezték a nyugat-ausztráliai Pilbara Cratonnál, illetve az Indiai-óceánon fekvő Réunionnál és a Kerguelen-szigeteknél.
A szakértők a mélyben fekvő kiszivárgott kőzeteket analizálták.
Rejtély, hogy mi áll a folyamat mögött
Az anyagokban meglepően magas volfrámszintet mutatnak ki, ez azt jelenti, hogy a kőzetek egy része a földmagból származik.
Úgy tűnik, az elem régóta áramlik a felszín felé.
A Föld mintegy 4,5 milliárd éves, a volfrámszivárgás viszont csak 2,5 milliárd éve kezdődött meg, és az egyes korszakokban eltérő mértékű volt.
A kutatók egyelőre nem értik, hogy mi áll a folyamat hátterében.
Elképzelhető, hogy a felszín oxigénben gazdag anyagának egy része a köpeny mélyébe kerül, ahonnan az interakció hatására a volfrám feljebb jut.
Az is lehetséges ugyanakkor, hogy a jelenséget a földmag evolúciója idézi elő.
Nem tudni, mi lesz a következménye, de aggasztó
A szakértők azt is vizsgálták, hogy mi lesz ennek az egésznek a rövid és hosszútávú következménye.
Nem fogunk örülni neki: végső soron ahogyan a mag egyre csak szivárog, idővel elérhetjük azt a szintet, amikor a volfrám tartalom már igen jelentős csökkenésen esik át.
A Föld magja pedig részben ennek, részben sok más tényezőnek a hatására hűl és egye lassul a fém mag forgása is.
Ez még az elkövetkező évtizedekben, évszázadokban komoly tektonikai aktivitást idézhet elő, azaz hatalmas földrengések pusztítására is fel kell készülni.
Ugyanakkor hosszabb távon lesznek súlyosabb következményei: a Föld forgásának lassulása, és az ezzel járó globális katasztrófák, valamint a Föld mágneses mezejének jelentős gyengülése, ami a körénk vont pajzs időleges vagy végleges megszűnésével is járhat.
Ez pedig az emberi civilizáció végét is jelenthetné.
Szerencsénkre ez azonban tényleg hosszú távú veszély, az elkövetkező több száz, ezer években még biztosan nem fog annyi elszivérogni a Föld magjából, hogy az gondot okozzon.