A gleccsereket is elszínezte az ausztráliai erdőtűz füstje: apokaliptikus a látvány
A felvételek az egész világot bejárták…
Elképesztő, hogy mire képes a természet, és hogy mekkora pusztítást tud okozni egy erdőtűz, mely szinte egy egész kontinensre ráterjedt.
Az Ausztráliában tomboló kataklizma már-már apokalipszis mozikat idéző látványt mutat a világ felé.
A következmények ráadásul az egész bolygóra kihatnak, de legalábbis a kontinens közvetlen környezetére.
A hatalmas, közel 2000 m-es távolság ellenére ugyanis az ot tomboló erdőtüzek füstje elszínezte Új-Zéland jeges világának gleccsereit is.
Olyan, mintha nem is gleccserek között járnánk, hanem egy másik bolygón, vagy épp a Marson.
A Landsat 8 műhold két felvételén lehet összehasonlítani a jelenlegi látványt és ugyanezen helyszínről korábban készített képet.
A valós (látható) tartományban készült fotókon a normális esetben fehér gleccser- és hóborítás, az Új-Zéland déli szigetének magas hegyein, az Ausztrália felől érkező füstfellegekből kirakódott korom és porszemcsék hatására okkeres-vöröses árnyalatot öltöttek.
Az okkeres színt legfőképpen a forró ausztrál sivatagokból felemelkedő légtömegekkel utazó, vas-oxidban gazdag porszemcsék okozzák.
Bár ez nem túl ritka esemény, azonban 2019-ben szokatlanul korán elérte a szigetországot az ausztráliai por.
Ez az év nemcsak a legmelegebb volt, hanem különösen száraz is, e tényezők együttesen járultak hozzá, hogy nagy tömegű por gyorsan jusson át a Tasmán-tengeren.
Amellett, hogy a por elszínezte a felszínt, szintén kimutatható rajta a korom is, bár a műholdfelvétel alapján a két különböző idegen anyagot nem lehet megkülönböztetni.
Heather Purdie glaciológus, a Canterbury Egyetem kutatója azt mondta.
„A 2019. november 11-ei felvétellel egyidejű jégréteg elemzése mind a port, mind a koromszemcséket kimutatná, de a színe alapján valószínűleg több lehetett benne a por.
A hamu és korom jelentősebb része később érkezett az országunkba.”