Egészségünk

A kannabisz gyógyíthatja az Alzheimer-kórt? áttörés szélén, meggyőző kutatási eredmények láttak napvilágot

Az egyik legrettegettebb betegség korának lehet vége a kannabisz által?

15 év kutatásai mind azt mutatják, hogy hatásos lehet az agy leépülésével járó Alzheimer ellen, mivel regenerálja az agyszövetet.

Az elmúlt 15 évben olyan bizonyítékok gyűltek össze, melyek többsége kísérleti modellekből származik és amelyek alátámasztják azt a feltételezést, hogy bizonyos kannabinoidok hasznosak lehetnek az Alzheimer-kór gyógyításában.

Hirdetés

-írja az OrvosiKannabisz.com

Az izraeli Abarbanel Mentális Egészségügy Központ és a Tel-Avivi Egyetem Sackler Orvostudományi Karának, valamint a Bar-Ilan Egyetemen Pszichológia Tanszékének tudósai és kutatói végezték el az egyik első klinikai vizsgálatot a THC hatásáról emberi Alzheimer-betegen:

És a súlyos mentális stressz tünetek, különösen az izgatottság/agresszió, téveszmék, ingerlékenység és álmatlanság kontrolling epizódjainak “jelentős csökkentését” figyelték meg.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy “a gyógyászati kannabisz olaj hozzáadása az Alzheimer-kórban szenvedő betegek gyógyszeres terápiájához biztonságos és ígéretes kezelési lehetőség.”

Néhány szó az Alzheimerről:

Az Alzheimer-kór a demencia leggyakoribb formája idős korban. Becslések szerint körülbelül 51 millió embert érint a világban és ez a szám 20 évente megduplázódhat köszönhetően főként az egyre növekvő várható élettartamnak társadalmunkban.

Ez a kór nagy mértékben okoz tehetetlenséget, és a kognitív, valamint a mentális képességek progresszív romlása jellemzi.

Kezdetben a beteg szavakat, beszélgetéseket vagy nemrég történt eseményeket felejt el, mely apátiával és depresszióval társulhat.

Ahogyan halad előre a kór a betegnek kommunikációs problémákkal, erőteljes zavartság érzettel, térbeli és időbeli tájékozódási zavarral és viselkedési változásokkal kell szembenéznie, mely agresszivitással járhat.

Hirdetés

Jelenleg 400 aktív klinikai vizsgálat is zajlik a különféle kísérleti kezelések kiértékelésére, amelyek általában az Alzheimer-kór lefolyásában leírt molekuláris változások enyhítésére irányulnak.

Az egyik első bizonyíték arra, hogy a kannabinoid vegyületek hasznosak lehetnek az Alzheimer-kór ellen, egy az endokannabinoid rendszer összetételéről szóló tanulmányból került ki, amit a betegség következtében elhunyt betegek post-mortem agymintáin végeztek.

Így, a madridi Dr. Julián Romero és Dr. Maria de Ceballos úttörő szerepet játszanak a mikroglia sejtek CB2 kannabinoid receporainak expresszió növekedésének leírásában (egyéb védekező funkciók mellett bekövetkező gyulladásos folyamatok szabályozása), melyek az Alzheimer-kórra jellemző amiloid lemezeket körül aktiválódnak.

Ezeket a megfigyeléseket utólagosan más kutatók és állatkísérletek is alátámasztották.

Hasonlóképpen széles körben bizonyított és elfogadott tény az is, hogy az Aβ-lemezekkel kapcsolatos gyulladás fókuszpontjaiban megnövekszik az amid-hidroláz (FAAH) zsírsav-expressziója, amely az endogén kannabinoid ligandum, az anandamid lebontásáért felelős enzim.

Ezek az eredmények alátámasztják azt a hipotézist, miszerint a CB2-receptor és a FAAH érdekes farmakológiai célpontok lehetnek az Alzheimer-kór elleni küzdelemben.

A kannabinoidok terápiás potenciálját alátámasztó létező bizonyítékok többsége olyan állat és sejt modellekből származik, mely lemásol néhány olyan változást, mely az Alzheimer-kórral érintett agyban fordul elő.

rdemes azonban megjegyezni, hogy az eddig megszerzett korlátozott klinikai adatok alátámasztják az ilyen vegyületek hasznosságát az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó viselkedésbeli változások enyhítésére is.

Így a négy klinikai kísérlet, melyet a betegség előrehaladott stádiumában lévő betegeken végeztek több héten át egy THC analóggal, ami csökkentette az agitációt, az agresszivitást, és megnövekedett a testtömeget okozott azoknál a betegeknél, akik korábban elutasították az ételt.

Forrás: OrvosiKannabisz.com

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!