A következő világjárvány a sarkkörök jégtakaró alól szabadulhat ki – figyelmeztetést adtak ki a tudósok
Már vannak arra utaló jelek egy virológus szerint, hogy a sarkvidéki jégtakaró alatt szunnyadó többezer éves kórokozók a jövőben elszabadulhatnak.
Az éghajlatváltozás miatt olvadó sarkköri jég alól szabadulhat el a következő világjárvány kórokozója egy tanulmány szerint
– írja a Metro.
A jégtakaró olyan eddig ismeretlen vagy korábban a Föld felszínéről már eltűnt betegségeket rejthet, amik akár újabb pandémiát is okozhatnak a jövőben
– állítja Dr. Dennis Carroll. A fertőző betegségek specialistája így fogalmazott a lapnak:
“A világnak azzal a nagyon is valós kihívással kell hamarosan szembenéznie, hogy a hosszú ideje a tundrák és az Északi-sark jégtakarója alatt szunnyadó mikrobák újra feléledhetnek az éghajlatváltozás miatt”
-mondta a Netflix Pandémia című dokusorozata miatt közismert virológus.
Dr. Carroll hozzátette: egyelőre nem tudják, hogy ezek az ősi kórokozók milyen kockázatot jelentenek az emberiség számára.
A szakember szerint azonban a koronavírus-járvány jó figyelmeztetés lehet, hogy ne becsüljük alá az esetleges veszélyforrásokat, és legyünk kellően óvatosak.
Azt tanácsolja, hogy a tudományos világ szenteljen minél nagyobb figyelmet ezeknek az egyelőre ismeretlen mikrobáknak.
Korábban egy másik kutatásból kiderült, hogy az olvadó jég miatt könnyebben terjedhet a fókák és a tengeri vidrák között a fóka-szopornyica (PDV).
Éppen ezért elengedhetetlen lehet a sarkvidéki állatok betegségeinek tanulmányozása az emberre gyakorolt potenciális kockázat megértése szempontjából.
Múlt héten jelentették be a tudósok, hogy számításaik szerint az Északi-sarkot körülölelő Jeges-tenger már 2050 előtt minden nyáron jégmentes lehet.
Ez még akkor is elkerülhetetlen, ha sikerül ellenőrzés alatt tartani a felmelegedés mértékét.
Ennek ellenére továbbra is létfontosságú lenne az üvegházhatású gázok kibocsátásának minél alacsonyabb szinten tartása, mert ez befolyásolja, hogy a sarki jégtakaró milyen gyakran és mekkora mértékben olvad meg és fagy vissza.