A napokban visszatérnek az özönvízszerű esők
Erre jobb ha mindenki felkészül! lesz egy kis nyugalom, aztán a nyakunka szakad az “égi háború”!
Egy mediterrán ciklon már hétfőn napközben elérte az ország nyugati részét, estétől pedig időjárásunk intenzív átalakításába kezd.
A részletekről Molnár László meteorológust, a Kiderül.hu munkatársát kérdeztük.
Egészen „friss” képződményről van szó, egy tőlünk nyugatra elhelyezkedő, jókora frontból tegnap éjjel Észak-Olaszország térségében létrejött, vagy szakszót használva levágódott egy mediterrán ciklon.
Jelenleg az Alpok térségében tartózkodik, és „előszelét” ugyan ma napközben is már érzékeljük, a java este éri el Magyarországot.
A ciklon Szlovéniára adja le a »dühe« nagy részét, de itthon is előfordulhatnak a másfél héttel ezelőttihez hasonló felhőszakadások
– mondja a 24.hu-nak a szakember.
Hozzáteszi, hogy pontos értékeket, esetleges új csapadékrekordok bekövetkeztét képtelenség előrejelezni, de lokálisan, helyi szinten hatalmas esők, 50-70 mm-t meghaladó csapadékmennyiségre van kilátás, ami helyi áradásokat okozhat.
Záporokkal, zivatarokkal, felhőszakadással telnek a következő napok, keddre az ország keleti harmadán első-, a másik kétharmadán másodfokú figyelmeztetés van érvényben heves zivatarok, az ezeket kísérő villámlás, szél, esetleges jégeső kialakulása okán.
Ami ennek lefolyását illeti, ma kora délutánig az Alpokalján és a délnyugati megyékben esetleg már kipattanhat zivatar, késő délutántól pedig hozzávetőlegesen a Pécs-Miskolc vonaltól északra, északnyugatra lehet több zivatar kialakulására számítani.
Számottevő eséllyel ekkor társulhat hozzájuk felhőszakadás, viharos szél (60-80 km/h), esetleg nagyobb jég.
Kedden a nap első felében az ország nagy részén átmenetileg szünetelhet, majd délután ismét beindulhat a zivatartevékenység (legkisebb eséllyel a Tiszántúlon).
Heves zivatarok leginkább ekkor fordulhatnak elő 90 km/h-t meghaladó széllökések, nagyobb szemű jég és felhőszakadás (gócokban 30-50 mm, néhol esetleg ezt meghaladó összegek) kíséretében.
A bizonytalanság mértéke az átlagosnál kissé nagyobb – áll a hivatalos közlésben.
A meteorológus ezt teszi kézzelfoghatóvá azzal, hogy elmondja: a legtöbb csapadék előre láthatóan a Duna-Tisza közén és a Dunántúl déli részén várható, míg a legkevesebb a Tiszántúlon, annak is inkább az északi részén.
Hőmérsékleti szempontból az ország kettészakad, nyugaton 20-25 fok körül alakulnak a csúcshőmérsékletek, miközben keleten 27-30 fokot mérhetünk.
A ciklon súlypontja szerdán már a Balkán fölé helyeződik át, a nyomában pedig csütörtökön újabb felmelegedés indul, újabb kánikula kezdődik 30 fok feletti hőmérsékleti értékekkel.