Érdekes világ

A Nestlé vezetője: a víz ne legyen többé alapjog, fizessék meg az emberek! Óriási árréssel adnák el a világnak?

Mi is áll pontosan a sokakat megdöbbentő és felháborító kijelentés mögött? A Nestlé vezérigazgatójának letiltott interjúja…

A Nestlé igen sok borzalmas dolgot művelt már a múltban, és nem fogják az emberek ezért őket szeretni.

A víz ne legyen alapjog?

Azt azonban kevesen tudják, hogy a cégóriás egykori vezérigazgatója a vízről egyenesen vérlázító módon gondolkodott.

Hirdetés

Azt akarta ugyanis, hogy mindneki fizessen érte.

Persze a vízért most is fizetünk, ez nyilvánvaló. A különség azonban a részletekben rejlik, akárcsak az ördög.

“…a Nestlé 3,71 USD-t fizet minden egy millió liter víz elszivattyúzásáért a helyi vízgyűjtőből, amelyet azután egyszer használatos műanyag palackokban 2 millió USD-ért értékesít.” 3,71 USD- ből 2.000.000.USD lesz.

Ez pontosan 53908255%-os árrés.

Arra ment volna ki a játék, hogy a természetes vízforrásokat szép lassan privatizálják az egész világon.

Ez lehetővé tette volna a Nestlé számára, hogy megkaparintsák ezeket, és annyiért “mérjék”, amennyiért csak nem szégyellik.

Letiltott interjú

Ebbe belegondolni is félelmetes. A vizet ingyen palackozták volna be, vagyis önköltségen, és hihetetlen áron adták volna el az embereknek.

Egyes nagy cégek azt gondolják, hogy mindent megtehetnek. Bár azóta a szóban forgó vezérigazgató már távozott a cég éléről, ne gondoljuk, hogy túlságosan változott volna a “politikájuk” a színfalak mögött…

A világcég nem először keveredik abba a gyanúba, hogy profitja az élőhelyek és erőforrások kizsákmányolásán alapul.

Hirdetés

De ez már csak így megy “nagyvállalatéknál”…

A vállalat körüli legutóbbi vizes botrány 2013-ra tehető, amikor is vírusszerűen terjedni kezdett a Nestlé korábbi vezérigazgatójával, Peter Brabeckkel készült 2005-ös interjú, melyben a következőképpen fogalmazta meg a vízről alkotott véleményét: –

A vízzel kapcsolatban felmerül a kérdés, hogy privatizálnunk kell-e a szokásos vízközellátást. (…) Az egyik vélemény szerint, ami szerintem szélsőséges, és amit a civilek képviselnek, a víz közös jog. Vagyis, mint emberi lény, jogod van a vízhez. Ez szélsőséges megoldás. A másik nézőpont szerint a víznek, mint minden más élelmiszernek, piaci értéket kell adnunk.

Nem kell magyaráznunk, miért keltett felháborodást az interjú, mely után maga Peter Brabeck-Lethmate viszont nem győzött magyarázkodni a Nestlé oldalán és más fórumokon.

Azoban a kijelentés némileg félre érthető, mert Brabeck nem azt állította egyértelműen, hogy a víz nem alapjog, inkább azt vitatta, hogy a víz valóban elérhető alapjog lenne mindeni számára.

Brabeck úr több ízben is tett félreérthető kijelentéseket.

Valójában mondanódjának lényege az lenne, hogy a víz nem alapjog többé, mivel nem áll rendelkezésre elkég iható és tiszta víz bolygón.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!