CímlapsztorikÉrdekes világ

A románok ünnepnappá nyilvánítják Trianont: megszavazták a botrányos javaslatot

A román parlament ismét megszavazta az államfő által megfontolásra visszaküldött Trianon-törvényt, amely ünnepnappá nyilvánítja június 4-ét, a – Magyarországot területe kétharmadától megfosztó – békeszerződés évfordulóját.

Így Klaus Johannisnak ki kell hirdetnie azt – írta a Transindex a G4media értesülésére hivatkozva.

A képviselőház elutasította Klaus Johannisnak azt a kérését, hogy a parlament tárgyalja újra a Trianon-törvényt. Egyedül az RMDSZ képviselői (23) szavaztak a törvény ellen, a szociáldemokraták és a Népi Mozgalom Párt támogatta azt (175), míg a többi parlamenti párt tartózkodott a voksoláson (85).

Hirdetés

Klaus Johannis felülvizsgálati kérelmében azt kifogásolta, hogy a több szakértő és civil szervezet által bírált törvénytervezet autentikus közvita nélkül született meg, ezért a jogalkotási folyamat újrakezdésére, történészek, kutatók, a civil szféra bevonására, kérte fel a parlamentet.

Az elnök szerint Romániának EU-tagállamként nyitottnak kell lennie a párbeszédre, éretten kell kezelnie a megosztó témákat, és ebben nagyfokú felelősségük van az állami intézményeknek.

Kérését korábban a szenátus már elutasította. A bukaresti kétkamarás parlament képviselőháza májusban nagy többséggel fogadta el a szociáldemokrata többség törvénykezdeményezését, amely a „trianoni szerződés napjává” nyilvánítja június 4-ét Romániában.

A jogszabály értelmében a kormánynak és a helyi hatóságoknak gondoskodniuk kell arról, hogy június 4-én kitűzzék a köztereken Románia nemzeti lobogóját.

A törvény felhatalmazza a hatóságokat, hogy logisztikai vagy költségvetési támogatást nyújtsanak a trianoni szerződés jelentőségét tudatosító rendezvények megszervezéséhez, amelyekről a román közszolgálati médiának is be kell számolnia.

Johannis először az alkotmánybírósághoz fordult arra hivatkozva, hogy a törvény sérti a diszkrimináció tilalmát és a polgárok jogegyenlőségét garantáló előírást, és inkább politikai nyilatkozat, mintsem egy jogokat és kötelezettségeket meghatározó jogszabály.

Az alkotmánybíróság júliusban elutasította az óvást, de Johannis ezt követően sem hirdette ki a törvényt, hanem szeptemberben visszaküldte megfontolásra a parlamentnek.

Erről szavazott most a képviselőház.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!