CímlapsztorikÉrdekes világ

A történészek eltávolíttatnák a turulszobrot, az egyik legősibb szimbólumot?

Elképesztő vita robbant ki, az egész ország “kettészakadhat” a vitában.

Szerintetek kinek van igaza?

A volt nyilasház mellett álló XII. kerületi turulszobor kegyeletsértő, szimbolikája az elkövetett tömeggyilkosságok semmibe vételét jelenti, ezért azt el kellene távolítani – ezt a javaslatot tette az a történészekből álló bizottság, melyet a 12. kerületi önkormányzat bízott meg azzal, hogy tegyenek javaslatot “a turul-szobor körüli ellentmondások feloldására”.

Hirdetés

-írja az Index.

A Magyar Nemzet azt írja, hogy a 12. kerületi önkormányzat javaslata ellentmond a történészekének: szerintük nem kell eltávolítani, csak át kell minősíteni a szobrot első világháborús emlékművé.

Az önkormányzat tehát megtartaná új névvel a turulszobrot, de egy új második világháborús emlékművet készíttetne is, a Városmajorba, a Csaba és Maros utcák kereszteződésénél.

Olyan mintha újraírnák idehaza is a történelmet bizonyos értelemben.

Mint ahogyan az az USA-ban zajlik….

Persze elég durva és némileg sarkított a párhuzam, de tényleg majdnem ez a helyzet…

A 12. kerületi turulszobor körül az emlékmű 2005-ös felállítása óta forrnak az indulatok.

Volt már ellene bontási határozat és a bontás elleni tömegtüntetés, a szobor azonban most is áll a hegyvidéki polgármesteri hivatal közelében, azzal az épülettel szemben, ahol 1944-ben a nyilasház működött.

A turul az I. világháborúban a hadi hősiesség jelképének számított, majd az egyetemi Turul Bajtársi Szövetség névadója lett, a szervezet pedig a szélsőjobboldal egyik keltetője.

Hirdetés

„Itt elkezd kompromittálódni ez a jelkép.

A nyilas szimbólumtárba is a magyar vitézség és hősiesség szimbólumaként kerül be, a magyar fajtisztaság víziójával együtt”

– állítják a turul szimbólumtörténetéről a történészek.

A történészbizottság szerint a hősi halottakra való hivatkozás általában is problematikus, hősök helyett a világháborúvalkapcsolatban inkább áldozatokról kellene beszélni.

A történészek azt javasolják, hogy a turulszobrot esetleg más helyszínen, például a Farkasréti temetőben állítsák fel.

A kerületi áldozatoknak azonban a bizottság szerint közös emlékmű kell.

Az áldozatokat összeköti, hogy mindnyájan ugyanannyira voltak magyarok. Társadalmi és emlékezetpolitikai szempontból sokkal fontosabb volna a közös sors és a közös emlékezet támogatása mint az, hogy mindenki csak „saját”-nak vélt halottait sirassa – utóbbi gesztus ugyanis sokszor a „másik” gyászának ignorálásával jár

– fejtegeti az Index.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!